Vytis Jurkonis apie Navalno sulaikymą: Kremlius jo labai bijo, režimas artėja prie pabaigos

Rusijos pareigūnai prie pasų kontrolės oro uoste sustabdė namo grįžtantį nuo apnuodijimo sveikstantį opozicionierių Aleksejų Navalną. Jis buvo sulaikytas už „probacijos režimo pažeidimus“, tačiau kiek ilgai – neaišku. Politologas, „Freedom House“ Vilniaus skyriaus vadovas dr. Vytis Jurkonis sako, kad įvykiai neleidžia dvejoti – Kremlius A. Navalno labai bijo.

A. Navalnas prieš kelias savaites pareiškė, kad pagerėjus sveikatai nuo apnuodijimo „Novičiok“ grupės cheminiu ginklu, jis grįš į Rusiją.

Sekmadienį lėktuvas, kuriuo skrido A. Navalnas netikėtai likus mažiau kaip 10 minučių iki numatomo tūpimo laiko buvo nukreiptas iš Vnukovo oro uosto leistis Šeremetjevo oro uoste. Abu oro uostai yra prie Rusijos sostinės, tačiau Vnukove jau būriavosi gausus A. Navalno šalininkų, bendražygių ir žiniasklaidos būrys, OMON pareigūnai juos išvarė iš pastatų į lauką.

„Tai buvo viena iš labiausiai tikėtinų versijų, kad bus nukreipta į kitą oro uostą. Dėl to, kad nebūtų to įspūdingo vaizdo, kai Navalną pasitinka daug žmonių“, – LRT RADIJUI padėtį komentavo V. Jurkonis.

Kai A. Navalnas pareiškė ketinantis grįžti namo į Rusiją, šalies pareigūnai kelis kartus perspėjo, kad opozicionieriaus laukia sulaikymas.

Šeremetjevo oro uoste A. Navalnas dar spėjo surengti improvizuotą spaudos konferenciją, kurioje teigė nieko nebijantis, nes tiesa yra jo pusėje bei paragino nebijoti ir kitus. Tačiau prie pasų kontrolės punkto A. Navalną išsivedė pareigūnai, kartu neleidę eiti nei jo advokatei, nei žmonai.

„Akivaizdu, kad Putino režimas Navalno labai bijo“, – sakė V. Jurkonis. Anot politologo, A. Navalnas į Rusiją grįžta ir siekdamas sustiprinti opozicijos pajėgas prieš šiemet vyksiančius Dūmos rinkimus.

Kas jo laukia?

Rusijos kalėjimų tarnyba pranešė, kad dėl kardomosios priemonės A. Navalnui spręs teismas, bet iki tol opozicionierius liks sulaikytas. Politologo V. Jurkonio nuomone, dabar „Kremlius karštligiškai ieško straipsnio“, pagal kurį galėtų apkaltinti opozicionierių.

„Matėme tiek tarptautinės, tiek vidaus auditorijos dėmesys yra prikaustytas, todėl jie (Kremlius – LRT.lt) negali visiškai „iš oro“ paimti kažkokį straipsnį. Tad bandys sukti uodegą, akivaizdu, kad bandys ieškoti tokio varianto, kuris kels mažiausiai kontroversijų“, – LRT RADIJUI sakė V. Jurkonis.

Jis neatmeta galimybės, kad opozicionierius gali būti paleistas į laisvę ir itin greitai.

Nepriklausomi tyrėjai atskleidė, kad A. Navalno apnuodijime dalyvavo Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) žvalgybininkai, kurie opozicionierių sekė 3 metus ir surengė ne vieną pasikėsinimą į jo gyvybę.

A. Navalnas yra populiarus dėl Kremliaus kritikos ir korupcinių schemų visoje Rusijoje atskleidimo bei viešinimo socialiniuose tinkluose. Todėl, anot V. Jurkonio, A. Navalną palaiko visų politinių pažiūrų žmonės, ne vien didmiesčių, bet ir regionų gyventojai. Skrydžio metu jam palaikymą reiškė lėktuvo stiuardesės.

„Tai rodo didžiulę paramą, ir, akivaizdu, rodo, kad Kremliaus režimas nori to, ar ne, artėja prie pabaigos“, – sakė V. Jurkonis.

Perspausdinta iš lrt.lt