Švietimo ekspertė apie tarpinius patikrinimus: „Esame chaose, bet ministras nekiša galvos į smėlį”

Tarpinių patikrinimų eiga nepraėjo be klūpčiojimo. Kaip sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentė Nerija Putinaitė, tarpiniai patikrinimai – gera ir pageidautina praktika, tačiau problemos ne pirmus metus kyla užduočių rengimo etape. „Esame chaose“, – dabartinę situaciją apibūdina docentė. Bet įvelgia pozityvumo, kad ministras „nekiša galvos į smėlį“ ir ketina prisiimti atsakomybę.

Bet kurie žinių patikrinimai sukelia streso, tai priklauso ir nuo mokinių lūkesčių, sako N. Putinaitė.

„Būtų labai gerai, jei nebūtų papildomo streso, kurį šiemet sukėlė pertvarka, susijusi su bendrojo ugdymo programomis, su nesklandumais dėl vadovėlių, mokomosios medžiagos. Tarpinis patikrinimas, aš manau, yra geras sprendimas, tokia praktika ir užsienyje taikoma. Bet tai apsunkino tuos tarpinius patikrinimus“, – sako N. Putinaitė.

Dar viena problema, anot jos, besitęsianti ne vienus metus, – užduočių parengimas.

„Turėtų būti kreipiamas išskirtinis dėmesys iš ministerijos pusės, turbūt ir aukščiausiu politiniu lygiu, kad užduočių parengimas būtų adekvatus. Čia nėra tik šio tarpinio patikrinimo problema, kad užduotys neatitinka programos, lygio“, – nurodo N. Putinaitė.

Jos nuomone, užduočių parengimo sritį reikėtų stiprinti, kad kituose žinių patikrinimuose ar valstybiniuose brandos egzaminuose scenarijus nesikartotų.

Visgi nutraukti tarpinius patikrinimus nebūtų prasminga, teigia N. Putinaitė.

„Kitos galimybės svarstytinos. Nesakau, kad [elgtis] taip radikaliai, anuliuoti rezultatus. Galbūt kai kurias egzamino užduotis išimti iš vertinimo“, – svarsto ji.

„Gavus ekspertų išvadas sprendimus reikia kuo greičiau prisiimti, kad negalvotų mokiniai, kad jie kažko nepastebėjo ir dėl to pelnė prastesnius rezultatus. Ministerijos atžvilgiu situacija be galo suvelta. Matau, kad ministras nekiša galvos į smėlį, <…> yra pasirengęs situaciją taisyti“, – situaciją vertina ji.

Švietimo sferoje politizuojami net techniniai dalykai, nes ši sritis paliečia didžiąją dalį gyventojų, sako docentė. Ji teigia mananti, kad ministras Gintautas Jakštas neturėtų atsistatydinti likus nedaug laiko iki rinkimų.

„Prezidento pareiškimai turbūt veikiami rinkiminės kampanijos. <…> Manyčiau, kad dabartinis premjerės sprendimas, kad atsakomybė – ne vien atsistatydinimas, bet atsakomybė ir pastangos išspręsti problemas, yra teisingas kelias. Kitas žmogus atėjęs čia stebuklų nepadarys“, – apibendrina ji.

Ji teigia besitikinti, kad į viešumą iškilusios tarpinių patikrinimų problemos bus sprendžiamos greitai. „Kad nebus, kaip ankstesniais kartais, kai ministrai pasikeičia, problema tarsi nusėda į dumblą, o paskui vyksta patikrinimai ir problema iš naujo iškyla“, – kalba N. Putinaitė.

Perspausdinta iš lrt.lt