Uždaryti
2021-08-01 17:12:11
2021-07-22 00:00:00

Nuo liepos 26 d. iki rugpjūčio d. VU TSPMI pastate vyks remonto darbai. Instituto administracija dirbs nuotoliniu būdu. Kilus klausimams kreipkitės el. paštu.

NATO pratyboms – nauja „fake news“ dozė: esą kariai užmušė vaiką [N. Maliukevičius]

Prasidėjus didžiausioms NATO pratyboms Baltijos šalyse, internete ėmė sklisti melagingos naujienos („fake news“), kuriomis siekiama diskredituoti Lietuvos bei NATO veiksmus.
Interneto dienoraščių platformoje wordpress atsirado paskyra, kuri pavadinta panašiai, kaip ir mechanizuota pėstininkų brigada „Geležinis vilkas“. „Gelezinisvilkassite“ pavadintoje paskyroje skelbiamos suklastotos neva portalo delfi.lt straipsnio ekrano nuotraukos.

Kai užduodamas klausimas ar Kremlius tai daro tiesiogiai, tai galima atsakyti, jog Kremlius informaciniame kare veikia per tarpininkus

Straipsnio imitacijoje, pavadintoje „Lietuvoje NATO pratybose „Saber Strike 2018“ žuvo vaikas“, rašoma, kad „Alytaus apskrities policijos atstovė Eglė Kačinskienė DELFI sakė, kad JAV kariuomenės šarvuotis „Stryker“ partrenkė dviračiu važiavusį vaiką, kuris išvažiavo ant kelio draudžiamoje vietoje“. Panašu, kad propagandai pasiruošta buvo gerai, mat minėtoji Eglė Kačinskienė iš tiesų yra Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos grupės vyresnioji specialistė.

Toliau prie žinutės pridedami realūs įvykiai, taip kuriant tikrumo įspūdį. Po padirbta ekrano nuotrauka rašoma, kad: „Ketvirtadienį, apie 11.10 val., kelyje Kaunas-Prienai susidūrė 4 kolonoje važiavę JAV kariuomenės šarvuočiai „Stryker“, pranešama apie 13 sužeistų karių. Kelyje staiga atsiradus dviračiu važiavusį vaiką, vienas šarvuotis staigiai stabdė ir dėl to įvyko susidūrimas.“. Šarvuočių susidūrimas iš tiesų vyko, tačiau jokio vaiko incidente nebuvo.

Tai nebe pirmas kartas kai suklastotų naujienų „fake news“ pagalba bandoma diskredituoti Lietuvoje esančius NATO karius. 2017 metų vasarį Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Seimo nariai bei Lietuvos policija gavo melagingą laišką apie tai, kad Jonavos rajone vyrai, dėvintys karišką uniformą, neva išprievartavo 15-metę merginą. Asmuo teigė, jog tai padarė vokiečių kariai. Policija skubiai patikrino šią informaciją ir pastaroji visiškai nepasitvirtino.

Pernai metų balandį melaginga žinutė buvo paskleista įsilaužus į naujienų agentūros BNS sistemą. Įsilaužimo metu į naujienų srautą buvo įkrauta melaginga žinutė lietuvių bei rusų kalbomis. Joje skelbiama, kad neva Latvijoje amerikiečių kariai apsinuodijo ipritu. Teksto pabaigoje rašoma, kad Baltijos jūros dugne esantis ipritas yra ekologinė bomba ir „tik Kremlius žino, kada ji sprogs“.

2018 metų pradžioje buvo įsilaužta į portalą tv3.lt. Įsilaužimo metu buvo paskelbta melaginga žinutė apie Krašto apsaugos ministrą Raimundą Karoblį. Neva jis priekabiavo prie „Žinių radijo“ žurnalisto Rido Jasiulionio ir prisipažino esąs gėjus.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad įsilaužėlio kompiuterio IP adreso vieta, – Rusijos miestas Sankt Peterburgas.

Minėtame tinklaraštyje taip pat platinama ir daugiau netikrų naujienų publikacijų. Tekste, pavadinimu „Lietuvos kariuomenės vadas: NATO – ne gynyba, o grėsmė“ cituojamas tariamai „Ūkininko patarėjui“ interviu davęs Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, kuris neva prieštarauja svarstymams Lietuvoje ir kitose Rytų Europos šalyse dislokuoti rotuojamas NATO pajėgas. „ su kitomis NATO valstybėmis jungiančios arterijos – Suvalkų koridoriaus, jeigu jį sumanytų perkirsti Rusija…“ – net pajuodinta melaginga citata tekste. Kitoje straipsnio imitacijoje išryškintoje vietoje generolas tariamai sako, kad: „Tai kelia grėsmę strateginiam stabilumui NATO ir Rusijos santykiuose“.

Tai – nauja informacinio fronto linija

Vilniaus universiteto dėstytojas Nerijus Maliukevičius sako, kad: „dezinformacinių kampanijų linija dažnės, nes mes esame naujoje Berlyno sienos pusėje. Anksčiau Vakarų Vokietija susidurdavo su panašiomis Sovietų Sąjungos propagandinėmis kampanijomis, o dabar sulaukiame šiuolaikinės Rusijos aktyvių bandymų vystyti dezinformacines kampanijas prieš NATO pajėgumus mūsų teritorijoje“.

Pasak N. Maliukevičiaus, šis bandymas nėra pirmas, tas dienoraštis, kuriame buvo paskelbta ši informacija, jau anksčiau dalyvavo dezinformacinėse kampanijose. Ten pat buvo skelbiamos melagingos žinios apie mūsų kariuomenės vadą, manipuliuojama jo žodžiais ir teiginiais apie NATO.

„Šis konkretus projektas, aš šį wordpress blogą vadinu dezinformaciniu projektu, nusipelno atskiro specialistų dėmesio, nes yra ir kitų wordpress sukurtų puslapių, kurie užsiima konkrečiomis dezinformacinėmis kampanijomis. Kitas puslapis yra KleinLitauen, kuriame buvo aktyviai transliuojamos dezinformacinės žinutės, esą Vokietijos bataliono vadas yra rusų agentas“, – sako politologas.

Norima, kad šios netikros žinutės iššauktų nepasitikėjimą NATO kariais. Tai – nauja informacinio fronto linija, nauja Berlyno siena.

Tai – mafijinio veikimo ir banditų grupių principas, kai tam tikrus dalykus už tave atlieka kiti.

„Jei pasižiūrėtume, kaip tokios dezinformacinės kampanijos buvo kuriamos sovietiniais laikais, tai suprastume, kad tai – atkartojimo strategija. Norima sukelti nepasitikėjimą ir pasipriešinimą NATO pajėgomis. Kuriamos gandų grandinės, nepasitikėjimo atmosfera, kuri gali būti panaudota vėliau“, – sako N. Maliukevičius.

Šios žinios, pasak strateginės politinės komunikacijos specialisto, yra kuriamos netiesiogiai Kremliuje. „Siekiama, kad visada būtų galima paneigti, jog tai daro jie (Kremlius) patys. Tai – mafijinio veikimo ir banditų grupių principas, kai tam tikrus dalykus už tave atlieka kiti. Politinėje terpėje yra populiarus terminas – naudingi idiotai, kurie yra išnaudojami tam tikroms užduotims vykdyti“, – sakė Vilniaus universiteto dėstytojas.

Anot jo, Šaltojo karo laikais buvo kuriamos „draugystės su Sovietų Sąjunga ir taikos judėjimai“, kurių nariai darė tam tiktus darbus. Dabar atkartojama ta pati strategija ir ieškoma naujų naudingų idiotų, kurie veiks pagal Kremliui naudingą darbotvarkę.

„Tam gali būti naudojami paruoštukai, tekstai, kurie yra tiražuojami. Bet kai užduodamas klausimas ar Kremlius tai daro tiesiogiai, tai galima atsakyti, jog Kremlius informaciniame kare veikia per tarpininkus. Net karinės operacijos yra vykdomos su „žaliųjų žmogeliukų“ priedanga“, – sakė politologas.

 

Perspausdinta iš lzinios.lt