Linas Kojala. Trumpo apkaltos pabaiga – jau čia

Jungtinių Amerikos Valstijų laukia karšta politinė savaitė.

Per ją sužinosime, kad Donaldo Trumpo apkaltos procesas baigėsi nesėkmingai ir prezidentas išlieka poste. Dėl to abejonių nebeturi ir opozicinė Demokratų partija. Tą įrodė balsavimas praėjusią savaitę. Demokratai ilgą laiką siekė, jog apkaltos procese būtų bent jau išgirsti nauji liudininkai, tačiau tokį pasiūlymą Respublikonų dominuojamas Senatas vos dviejų balsų persvara atmetė.

Taigi, Johnas Boltonas, buvęs D. Trumpo nacionalinio saugumo patarėjas, nebus iškviestas atsakyti į senatorių klausimus. Tai galėjo būti svarbi akimirka, nes nutekėjusios ištraukos iš būsimosios J. Boltono knygos rodo, kad jis būtų pagrindęs esminį prezidentui mestą kaltinamą – esą Trumpas finansinę paramą Ukrainai siejo su tyrimo prieš jo politinį oponentą pradžia. Viešas to patvirtinimas iš itin artimo prezidentui asmens būtų kiek susilpninęs valstybės vadovo gynėjų argumentus.

Kadangi liudytojų nebus, jau trečiadienį naktį Lietuvos laiku Senato nariai balsavime išteisins D. Trumpą ir pratęs istorinę tendenciją, pagal kurią nei vienas pareigas einantis šalies vadovas nebuvo atstatydintas apkaltos keliu. Kartu šis balsavimas atskleis Jungtinių Valstijų politinį susiskaldymą – Demokratai vieningai nuteis, o Respublikonai – apgins prezidentą.

Ne ką mažiau įdomu bus ir išvakarėse, antradienį, kuomet D. Trumpas Kongrese skaitys metinį pranešimą. Jis skirtas aptarti svarbiausius šalies raidos, ekonomikos, saugumo klausimus; visgi apkaltos ir artėjančių rinkimų atmosferoje rizikuoja virsti tik dar vienu politinių batalijų epizodu; neturėtume stebėtis, jei pusė Kongreso narių prezidentui plos, likusi pusė – neslėps nepasitenkinimo. Nepaisant to, kalbos sakymo procesas, jį supantis teatrališkumas ir emocija yra patrauklus akiai reginys.

Galiausiai kitą savaitę taip pat prasidės pirminiai Demokratų partijos rinkimai. Apie penkis mėnesius truksiančio proceso metu opozicinė politinė partija rinks kandidatą, kuris lapkričio mėnesį vyksiančiose prezidento rinkimuose mes pirštinę D. Trumpui. Kol kas aiškių favoritų nėra, tad pirmosios balsuosiančios valstijos – Ajova ir Naujasis Hempšyras – atliks reikšmingą vaidmenį formuojant nuomonę apie lyderius ir atsiliekančiuosius.

Ypač įdomi valstija yra Ajova. Joje gyvena vos kiek daugiau nei 3 milijonai, arba mažiau nei vienas procentas visų valstybės piliečių, tačiau būdama pirma balsuojančių valstijų sąraše ji įgauna neproporcingą svarbą.

Be to, įdomus bei specifiškas ir pats Ajovos balsavimo procesas. Visų pirma, Demokratų partijos nariai nedidelėmis grupėmis rinksis atskiruose regionuose esančiose mokyklose ir kitose viešose vietose. Tuomet prasidės diskusijos, kuris iš dvylikos kandidatų yra geriausias. Po diskusijų, partijos nariai balsuos nueidami į tą susirinkimo vietos dalį, kuri skirta jų kandidatui. Po pirmojo balsavimo atkris tie kandidatai, kurie surinks mažiau nei 15 proc. balsų. Tada vyks antrasis balsavimas, kurio metu atkritusių kandidatų rėmėjai galės iš naujo pasirinkti, ką palaikyti. Galiausiai bus suskaičiuoti galutiniai rezultatai vietos ir visos valstijos mastu, bei paaiškės, kurį kandidatą nacionaliniame partijos suvažiavime parems Ajovos delegatai.

Kol kas valstijoje verda atkaklus mūšis. Į priekį išsiveržęs nuosaikus centristas Joe Bidenas. Baracko Obamos administracijoje viceprezidento pareigas ėjęs politikas, anot apklausų, yra remiamas 23 proc. demokratų. Tiesa, jam ant kulnų mina 78 metų veteranas Bernie Sandersas, kurio pažadai apie drastišką šalies ekonominės sistemos reformavimą palaikomi 21 proc. partijos narių. Visai netoli nuo lyderių ir jauna kylanti žvaigždė Pete`as Buttigiegas bei kita senatorė Elisabeth Warren, tad balsavimo baigtis sunkiai prognozuojama.

Viena aišku – kad ir kokia Ajova svarbi, kova ten nesibaigs. Tai – tik mūšis, o ne karo pabaiga; viso pasaulio akys kryps į Jungtines Valstijas iki pat lapkričio mėnesio. Juk ne veltui sakoma, kad ši šalis renka prezidentą ne tik sau, bet ir visam pasauliui.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Perspausdinta iš lrt.lt