Linas Kojala. Rusijos vidinis pažeidžiamumas

„Wagner“ žygis į Maskvą baigėsi. Jevgenijus Prigožinas esą traukiasi į Baltarusiją, kur jam pažadėtas prieglobstis be teisinio persekiojimo, jo vadovaujamos grupuotės ateitis – neaiški.

Kelių dienų įtampa Rusijoje sutraukė viso pasaulio dėmesį. Nepajudinamą tvirtybę siekęs demonstruoti Vladimiro Putino režimas staiga pasirodė esąs pažeidžiamas. Kelias valandas galėjo susidaryti įspūdis, jog „Wagner“ – kirtusi Rusijos sieną ir perėmusi kelių miestų kontrolę – apskritai nesusiduria su pasipriešinimu.

Tai – smūgis režimui. Rusams svarbiausia – regėti tvirtos rankos lyderį, gebantį efektyviai valdyti milžinišką teritoriją ir daugiatautę šalį. Tokia išvada kildavo kalbantis su Rusiją tyrinėjančiais sociologais. Taigi, nebūdavo keista nuolatos matyti didelį pasitikėjimą režimo vadu, nors tuo pat metu santykinai kritiškai vertinta jo ekonomika ar kitų sričių pasiekimai.

Tą lemia Rusijos vidinio pažeidžiamumo jausmas, apie kurį dar šaltojo karo pradžioje rašė vadinamosios „Ilgosios telegramos“ autorius George`as Kennanas. Išorinį jėgos demonstravimą Sovietų Sąjungoje skatindavo baimė dėl vidaus trapumo. Rusijai ši nuostata taip pat galioja. Tad „Wagner“ maištas, kad ir trumpas, kerta tiesiai per esminę efektyvaus vado V. Putino „kompetenciją“.

Šie įvykiai taip pat parodė, jog brutali agresija prieš Ukrainą net ir Kremliaus elitui gali staiga tapti antraeiliu veiksniu. Istorikas Timothy`us Snyderis dar praėjusių metų spalį rašė, kad visiems Kremliaus veikėjams pralaimėti Ukrainoje būtų blogai, bet dar blogiau pralaimėti Rusijoje.

Tad „Wagner“ su Kremliumi dirbo ranka rankon, skleidė smurtą ir destabilizaciją įvairiose pasaulio dalyse. Tikėtina, kad grupuotės veikimas po šių įvykių taps probleminis, taigi, įvairiuose pasaulio kampeliuose gali smukti ir Kremliaus įtaka.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Perspausdinta iš lrt.lt