Linas Kojala. Dar viena proga susitikti

Praėjusią savaitę politinių lyderių traukos centru buvo Praha. Daugiau nei 40 žemyno valstybių vadovai palaimino naują susitikimų formatą, pavadintą Europos politine bendruomene. Idėjos iniciatorius Emanuelis Macronas tikisi, kad jis padės sprendžiant tokias problemas kaip Rusijos agresija, energetikos krizė, klimato kaita.

Juk akivaizdu, kad vien Europos Sąjunga visų dilemų neišspręs, todėl aktualu į procesus įtraukti Ukrainą, Jungtinę Karalystę, Turkiją, Moldovą ir kitas šalis. Vietos neatsirado tik agresorei Rusijai ir Baltarusijai.

Optimistų teigimu, politiniams lyderiams svarbu turėti terpę neformaliems pokalbiams, kurie gali prisidėti prie geresnio susikalbėjimo, skirtingų interesų supratimo. Pavyzdžiui, jau pirmojo susitikimo metu pasaulį apskriejo nuotraukos su prie bendro stalo sėdinčiais Azerbaidžano ir Armėnijos lyderiais. Šių šalių karinis konfliktas yra opi problema, tad tokio lygmens dialogas itin reikalingas.

Galiausiai tai puiki terpė pristatyti save. Kitas politinės bendruomenės susitikimas vyks Moldovoje, kuri ne tik jaučia alsuojantį karą, bet ir turi ambicijų pagaliau tvirta koja žengti Vakarų link.

Tą puikiai supranta ir Ukraina. Karo pradžioje Volodymyras Zelenskis Rusijos agresijos pirmosiomis dienomis kalbėjo, kad nebebus siekiama įstoti į NATO, o vietoje to ieškoma kitų būdų gauti saugumo garantijas. Visgi prieš keletą dienų Zelenskis savo nuomonę pakeitė ir pateikė prašymą įstoti į Aljansą.

Neturėtume stebėtis – NATO ir ES yra unikalios sėkmės istorijos. Šios dvi, kad ir labai skirtingos, organizacijos įrodė tvarumą bei efektyvumą daugybės krizių akivaizdoje. Ir ES, ir NATO turi aiškią organizacinę struktūrą, nusistovėjusias procedūras, tikslus. Kai kuriose ES srityse galioja ir viršnacionalinis sprendimų priėmimo mechanizmas.

Bet kokiam naujam formatui pakartoti tokias sėkmės istorijas bus sudėtinga. Tačiau galbūt to Europos politinės bendruomenės architektai ir nesiekia. Mažiau ambicingi tikslai taip pat svarbūs, ypač šios dienos iššūkių akivaizdoje.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Perspausdinta iš lrt.lt