Linas Kojala. Bidenas telkia sąjungininkus, bet neįtikina savų rinkėjų

NATO Viršūnių susitikimą Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas baigė optimistiškai. Jis pasidžiaugė sąjungininkų vienybe stiprinant Aljanso gynybinius pajėgumus ir atvėrus kelią į narystę Suomijai bei Švedijai.

Be to, Bidenas pakartojo tvirtą palaikymą Ukrainai. Jungtinės Valstijos toliau skiria milijardinę paramą Ukrainos kariuomenei. Anot prezidento, tai bus daroma neribotą laiką – tol, kol reikės.

Ši žinia reikšminga, nes nuovargio Vakaruose apraiškų daugėja. Akivaizdu, kad karas greitai nesibaigs, tačiau dėmesys jam mąžta. Augančios kainos ir nerimas dėl globalios ekonomikos nuosmukio kaitina vis didesnes aistras abejose Atlanto pusėse. Todėl svarbu, jog Bidenas priminė tikrąjį negandų kaltininką – ne Vakarų sankcijos, o Kremliaus vykdoma agresija yra atsakinga už tūkstančius aukų ir iš to kylančią suirutę.

Jungtinių Valstijų lyderystė karo Europoje fone yra tikrai reikšminga. Be jos Vakarų parama būtų mažiau sutelkta ir efektyvi. Nepaisant to, Bidenas išlieka itin nepopuliarus savo gimtojoje šalyje. Naujausios apklausos rodo, kad jį palankiai vertina vos 39 proc. rinkėjų. Ir tokia tendencija tęsiasi jau kurį laiką.

Kokios to priežastys?

Visgi kitose srityse prezidento lyderystė sulaukia kritikos. Infliacija šalyje siekia beveik 9 proc. Tai ypač paveikė kuro kainas, kurios siekia apie 5 dolerius už galoną. Nors tai – bene dvigubai mažiau, nei Lietuvoje, prie pigaus kuro įpratę amerikiečiai vasaros įkarštyje nesijaučia patenkinti. Mažai ką guodžia ir aplinkybė, jog panašios problemos kamuoja ir kitas Vakarų pasaulio valstybes.

Be to, nestinga vidaus politikos kovų. Nesenas Aukščiausiojo Teismo išaiškinimas, apribojęs federalinio lygmens apsaugą į teisę į abortą, skaldo rinkėjus. Tai ypač aktualu rudenį vyksiančių rinkimų į Atstovų rūmus ir Senatą fone, mat opozicijoje prezidentui esantys Respublikonai tikisi perimti bent vienų iš Kongreso rūmų kontrolę.

Galiausiai ne už kalnų ir prezidento rinkimai. Bidenui lapkričio mėnesį sukaks 80 metų. Net ir jo šalininkai abejoja, ar jis galėtų siekti perrinkimo 2024-aisiais. Tačiau jų neįkvepia ir viceprezidentė Kamala Harris, kuriai kol kas nepavyko įrodyti pasirengimo pretenduoti į valstybės vairą. Tad Demokratų partija nestokoja abejonių, kuriomis bando pasinaudoti į Baltuosius rūmus tebesitaikantis Donaldas Trumpas.

Perspausdinta iš lrt.lt