Lietuvos politologai neramumus Katalonijoje įvertino kaip Madrido pralaimėjimą

Katalonijoje vykstantis neteisėtas referendumas, kuriame sprendžiamas nepriklausomybės skelbimo klausimas virto neramumais šiame regione. Keli šimtai žmonių sužeisti, Ispanijos policija aktyviai uždarinėja balsavimo vietas ir atiminėja balsadėžes.

Ispanijos riaušių policija guminėmis kulkomis apšaudė protestuotojus Barselonoje prie vienos balsavimo apylinkės, o Katalonijos vyriausybės atstovas Jordi Turullas sakė, kad iš viso sužeistųjų yra 337, kai kurių sužeidimai yra sunkūs.

Po kelių valandų sužeistųjų skaičius išaugo mažiausiai iki 465. Ispanijos valdžia situacijos Katalonijoje kol kas nekomentuoja.

Riaušių policija tramdo balsuoti nelegaliame referendume besiveržiančius katalonus ir konfiskuoja balsadėžes

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas, informacinio karo ekspertas Nerijus Maliukevičius socialiniame tinkle išsakė kritišką nuomonę Ispanijos valdžios veiksmų atžvilgiu. Jo manymu, bandymas imtis griežtos politikos sugadino Madrido politikų įvaizdį ne tik Katalonijoje, bet ir visoje šalyje.

„Madrido strategija aiški – visais įmanomais būdais sužlugdyti balsavimą ir padaryti jį niekiniu. Tačiau viešoje erdvėje Madridas gauna sausai nuo Barselonos tokiais vaizdais“, – rašė jis, dalindamasis kruvinų katalonų, kurie sulaukė Ispanijos riaušių policijos smurto nuotraukomis.

Panašią nuomonę socialiniame tinkle „Facebook“ išsakė ir Rytų Europos studijų centro (RESC) analitikas, politologas Vytautas Keršanskas.

„Tai, kas vyksta Katalonijoje, rodo, kad ši kartą pavykusio referendumo pasekmes Madridas laiko per daug pavojingomis ir galinčiomis virsti realiu atsiskyrimu. Tik vargu, ar guminės kulkos į taikius balsuoti einančius piliečius, yra geresnė alternatyva“, – Ispanijos valdžios veiksmais suabejojo V.Keršanskas.

Politologas Linas Kojala pabrėžė, kad Madridui bus itin sunku atremti kritiką ne tik šalies viduje, bet ir Europos Sąjungoje, bet atsakomybę turėtų jausti ir katalonų pusė.
„Nėra ką ir kalbėti – kruvini žmonės ir sužeistieji Katalonijoje nėra pateisinama. Madridui bus sunku atremti kritiką. Bet kažkiek atsakomybės yra ir kitoje pusėje – ne tiek piliečių, kiek politikų. Negalima tiesiog ignoruoti konstitucijos, kuri aiškiai neleidžia regioninių atsiskyrimo referendumų nebalsuojant visai šaliai.

Bendros taisyklės ir jų laikymasis TAIP PAT yra demokratija. Bet daroma tai, kas politiškai naudinga, pasitelkiant tam emociškai be galo paveiktą visuomenę. Nepamirškime, jog vietos valdžios rinkimuose už atsiskyrimą pasisakančios partijos gavo tik šiek tiek daugiau vietų nei priešininkų stovykla“, – rašė jis.

Tai yra straipsnio ištrauka. Pilną tekstą skaitykite 15min.lt