Latvijos premjero vizitas Baltarusijoje gali atsiliepti Klaipėdos uostui

Latvijos premjero vizitas Baltarusijoje gali sustiprinti latvių galimybes gauti didesnę baltarusiškų krovinių dalį Klaipėdos uosto sąskaita, sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Laurynas Jonavičius.

Latvijos vyriausybės vadovas Maris Kučinskis Minske šią savaitę susitiko su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka ir premjeru Andrejumi Kobiakovu. Anot L.Jonavičiaus, vizito metu daugiausia dėmesio skirta baltarusiškų krovinių tranzitui ir Astravo atominei elektrinei. Lietuvai nepavyko įtikinti Latvijos prisidėti prie šios jėgainės elektros boikoto, motyvuojant saugumo klausimais, abi šalys nuolat konkuruoja dėl baltarusiškų krovinių tranzito. „Vizitas buvo labai pragmatiškas žiūrint tiek iš lavių, tiek iš baltarusių pusės. Žvelgiant iš mūsų pozicijų, buvo du svarbūs klausimai – atominė ir tranzitas, ir pokalbiai koncentravosi ties šiais klausimais“, – BNS penktadienį sakė L.Jonavičius.

„Latvių interesas, kad baltarusiai tranzitą vykdytų per jų uostus, tai tiesioginė konkurencija su Klaipėdos uostu. Kalbantis tiesiogiai su A.Lukašenka, yra galimybių ką nors pasiekti, žinant, kad jis labiau mėgsta tiesioginius susitarimus“, – teigė politologas. „Latviai dėl atominės laikėsi kitos pozicijos nei mes, ir A.Lukašenka juos už tai atvirai giria, net buvo pasirašytas susitarimas dėl išankstinio perspėjimo branduolinės nelaimės atveju“, – kalbėjo L.Jonavičius. Anot jo, Klaipėdos uostas turi objektyvių privalumų Baltarusijai, tačiau Latvija gali pasinaudoti įtampa tarp Minsko ir Vilniaus derantis dėl naujų srautų, ypač jei augs Kinijos investicijos Baltarusijoje. „Latviai, turėdami dialogą, turi ir galimybių ką nors keisti. Akivaizdu, kad Lietuvos pozicija dėl Astravo kelia didžiulį nepasitenkinimą Baltarusijoje. Viena vertus, Klaipėda yra arčiau, išvystyti stiprūs ryšiai, kroviniai važiuoja seniai ir gerai. Matyt, būtų galima kalbėti apie tai, kad atsiradus naujiems krovinių srautams, baltarusiai galėtų galvoti juos labiau nukreipti per latvius“, – sakė politologas.

Perspausdinta iš 15min.lt