Uždaryti
2021-07-23 23:20:29
2021-07-22 00:00:00

Nuo liepos 26 d. iki rugpjūčio d. VU TSPMI pastate vyks remonto darbai. Instituto administracija dirbs nuotoliniu būdu. Kilus klausimams kreipkitės el. paštu.

Janeliūnas apie Seimo rudens sezoną: įtampą kels artėjantys rinkimai ir noras pasirodyti

Seimo rudens sezonas prasidėjo nesutarimais tiek „valtiečių“ frakcijos viduje, tiek su opozicija ir prezidente. Pasak VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesoriaus Tomo Janeliūno, tai rodo, kad politinis sezonas bus įtemptas.

„Valdantieji elgiasi nervingai, nesugeba ramiau reaguoti į kritiką, kuri sklinda iš opozicijos. Aišku, ir konservatoriai, pagrindinė opozicinė partija, jaučiasi, kad yra puolami, galbūt ne visada pagrįstai. Vietoj to, jog valdančioji dauguma bandytų priimti sprendimus, projektus, kuriuos siūlo vyriausybė, ar daryti reformas, jie labiau linkę žiūrėti į praeitį, į tas istorijas ir ieškoti kaltų už buvusius sprendimus“, – LRT TELEVIZIJAI sakė T. Janeliūnas.

Įtampą, pasak TSPMI profesoriaus, lemia ir artėjantys rinkimai bei partijų noras parodyti, kad jos kovoja už visuomenės interesus. Tai, pašnekovo teigimu, trukdys Seimo darbui.

Kalbėdamas apie „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio iniciatyvas steigti naujas tyrimų komisijas, T. Janeliūnas tikina pastebintis, kad frakcijoje nėra vieningo palaikymo šiuo klausimu.

„Tarkim, Vytautas Bakas yra užsiminęs, kad tai devalvuoja jau atliktų tyrimų Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete svarbą. Kuo daugiau tokių tyrimų, tuo mažesnė prasmė to, kas buvo daroma anksčiau. Manau, kad įtampos frakcijoje tikrai netrūksta. Jau matėme keletą žmonių, kurie pasitraukė iš frakcijos dėl nesutarimų. Tai liudija, kad nėra monolitinės paramos R. Karbauskio iniciatyvoms, greičiausiai frakcijoje tos skirtingos pozicijos nedings ir nebus taip lengva suvaldyti visus frakcijos narius ir šį sezoną“, – svarstė T. Janeliūnas.

TSPMI profesoriaus manymu, natūralu, kad valdantieji, siekdami išlaikyti daugumą Seime, siekia bendradarbiauti su tomis frakcijomis, kurios pritartų valančiųjų siūlymams, tačiau nebūtinai bendradarbiavimas vyks sklandžiai.

„Tvarka ir teisingumas“, aišku, supranta tą poreikį ir branginsis arba nenorės pigiai pasirašyti tokių susitarimų. Aišku, tai vers ieškoti tam tikrų nuolaidų vyriausybės siūlymuose, galbūt kai kuriais atvejais tai palengvins daugumos paieškas Seime. Bet nebūtinai tai pavyks taip sklandžiai, kaip tikisi valdantieji. Gali būti, kad kuo daugiau partnerių, tuo labiau skirsis pozicijos ir atitinkamai ilgiau užsitęs pats procesas renkant daugumą Seime“, – sakė T. Janeliūnas.

Išsamiau – laidos „Laba diena, Lietuva“ įraše.

 

Perspausdinta iš LRT.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.