D. Trumpas atleido valstybės sekretorių. L. Kojalos komentaras

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį iš pareigų atleido valstybės sekretorių Rexą W. Tillersoną. Jį poste pakeis dabartinis CŽV vadas Mike’as Pompeo.

Savo trumpą darbą šalies diplomatijos galvos pareigose R. W. Tillersonas baigia taip ir neradęs bendros kalbos su prezidentu, su kuriuo dažnai nesutarė įvairiais užsienio politikos klausimais.

Anot politologo Lino Kojalos, skyrybos įvyko dėl dažnų nuomonės išsiskyrimų su prezidentu – neretai ir viešai, pvz., dėl Šiaurės Korėjos. Taip pat jis mini ir ženklų Valstybės Departamento biudžeto apkarpymą. „Jis buvo laikomas vienu mažiausiai įtakingų diplomatijos vadovų lyginant su ankstesnėmis administracijomis. Todėl atleidimo šešėlis sklandė jau kelis mėnesius“, – apie D. Trumpo sprendimą sakė L. Kojala.

„Manau, kad R. W. Tillersonas neužsitarnavo Trumpo pasitikėjimo. Tai buvo didžiausia problema, nes. nebuvo galima drąsiai teigti, kad Valstybės departamento vadovo pozicijos ar pareiškimai aiškiai atspindi D. Trumpo norimą užsienio politikos liniją. Tokių pavyzdžių buvo nemažai – Irano susitarimas, kurį D. Trumpas kritikavo, o R. W. Tillersonas daugiau mažiau palaikė, Šiaurės Korėja, kur R. W. Tillersono laikysena buvo diplomatijos akcentavimas nuo pat pradžių ir pan. Visgi tą pačią Šiaurės Korėją galima laikyti vienu R. W. Tillersono darbo rezultatų, nes jis prisidėjo prie to, kad būtų griežtinamos sankcijos ir kitos valstybės tam pritartų“, – akcentavo L. Kojala.

„Beje, įdomu, kad vakar Tillersonas išplatino pareiškimą dėl paramos Didžiajai Britanijai, tiriančiai Sergejaus Skripalo nužudymą ir Rusijos veiksmus“, – teigė politologas. Anot jo, R. W. Tillersoną poste pakeisiantis M Pompeo niekuomet irgi negarsėjo švelnia pozicija Rusijos atžvilgiu.

Perspausdinta iš Bernardinai.lt