Ar „valstiečių“ laukia Pakso likimas. Ainės Ramonaitės komentaras
Asociatyvi nuotrauka

Ar „valstiečių“ laukia Pakso likimas. Ainės Ramonaitės komentaras

Nors porinkiminė euforija aprimo, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) išlaiko aukštus reitingus – jų rinkėjai atsparūs viešojoje erdvėje kylantiems skandalams. Politologai svarsto, kad LVŽS nebūtų baisūs pirmalaikiai rinkimai, be to, partija gali eiti nušalintojo prezidento Rolando Pakso keliu.

Aršiai puolamas R. Paksas susikūrė kankinio įvaizdį ir ilgai išlaikė aukštus reitingus.

„Mes juos išlošime. Tokia yra tiesa. (…) Po šitų rinkimų tikriausiai būtų valstiečių daugiau Seime. Ar jūs to norite?“, – praėjusią savaitę prie Seimo surengtame mitinge pirmalaikių rinkimų idėjos nesibaimino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis R. Karbauskis.

Ir iš tiesų, naujausi „Vilmorus“ reitingai, kuriuos šeštadienį paskelbė „Lietuvos rytas“, parodė, kad LVŽS žengia koja kojon su Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais (TS-LKD).

„Sustiprinti tai tikrai nesustiprintų, bet iš tikrųjų nenukentėtų taip labai, kaip galima tikėtis“, – R. Karbauskio pareiškimą komentavo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorė Ainė Ramonaitė. Tačiau ji R. Karbauskio lūkestį dėl galimybės netgi pagerinti pozicijas Seime pavadino „perdėtu“.

A. Ramonaitės pernelyg nestebina naujausi visuomenės nuomonės apklausų duomenys.

„Žmonės iš žiniasklaidos ateinančių žinučių nepriima tiesiogiai, nėra taip, kad išgirdo ir pasiėmė. Pats mechanizmas sudėtingesnis: žmonės žinutes aptaria savo aplinkoje ir interpretuoja, dažnai būna netgi atmetimo reakcija, kad jei pernelyg vienu metu kažką puola žiniasklaida, žmonėms susidaro nuomonė, kad tai galbūt kažkoks grupuočių interesas pulti, kritikuoti, kartais tai netgi atsisuka priešingai“, – aiškino politologė.

A. Ramonaitės aiškinimu, kartais poveikis būna kitoks nei tikimasi. Bendrai imant, už LVŽS balsavę rinkėjai turi pasitikėjimo rezervuarą, galbūt žiūri į kitus dalykus. „Bet pirminė euforija jau senokai buvo kritusi, vienu metu po rinkimų valstiečių reitingai buvo labai stipriai išaugę, kada euforija nukrito ir nubyrėjo tie, kurie galbūt buvo prisišlieję prie labai populiarios partijos, bet ištikimesni rinkėjai, kaip matome, laikosi“, – sakė A. Ramonaitė.

A. Ramonaitės teigimu, iš dalies valstiečių situaciją galima lyginti su pašalintojo prezidento R. Pakso, kuris po apkaltos susikūrė puolamo kankinio įvaizdį ir daug metų tuo sėkmingai naudojosi.

„Tokia analogija peršasi. Aišku, valstiečiai gal nepasieks tokio lygio, kaip buvo R. Pakso istorijos metu, bet panašumo šioje situacijoje yra“, – sakė TSPMI profesorė.

Aukštus valstiečių žaliųjų reitingus atskleidė ir DELFI užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ vasario 19–27 dienomis atlikta apklausa.

Tai yra straipsnio ištrauka. Pilną tekstą skaitykite LRT.lt