Vytis Jurkonis Lukašenkos sprendimą atleisti Vyriausybę vadina „keistu“

Baltarusijos prezidentas trečiadienį pasirašė įsaką, kuriuo atleido šalies Vyriausybę – ką reiškia šis Aliaksandro Lukašenkos sprendimas?

Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TPSMI) dėstytojas Vytis Jurkonis LRT RADIJUI sako, kad iš prezidento kalbų, galima manyti, kad šiam žingsniui buvo ruoštasi beveik pusę metų.

„Šioje situacijoje jis bent jau parodyti, kad jokios dramos nėra. Nors žinučių buvo ne viena, kad situacija Baltarusijoje – rimta“, – sako politologas.

V. Jurkonio teigimu, šalį užklupo dvi pandemijos: viena – koronaviruso arba, kaip pats A. Lukašenka sakė, ekonominė pandemija; kita – informacinėje erdvėje neva vykstantis karas.

„Keistas sprendimas. Kai Lietuvoje buvo kalbama, kad negalima keisti „arklių brastoje“, tai šiuo atveju Baltarusijoje pasielgta visiškai priešingai“, – sako dėstytojas.

Rokiruotės Baltarusijos vadovybėje nėra neįprastas veiksmas dėl paprastos priežasties – prezidentas vengia, kad vienas ar kitas žmogus įgytų apčiuopiamą galią, sako V. Jurkonis.

Naujienų agentūra „BelTA“ ketvirtadienį paskelbė, kad A. Lukašenka naujuoju šalies premjeru paskyrė Romaną Golovčenką.

R. Golovčenka prieš tai ėjo Valstybinio karinės pramonės komiteto vadovo pareigas. A. Lukašenka pirmuoju premjero pavaduotoju paskyrė Nikolajų Snopkovą, kuris anksčiau ėjo Baltarusijos ambasadoriaus Kinijoje pareigas.

V. Jurkonis sako, kad nėra daug informacijos apie R. Golovčenką. Anot politologo, gana keista, kad šis asmuo „ateina iš karinės pramonės ir diplomatijos srities“, žinant, kad ekonominė situacija šalyje yra labai sudėtinga, todėl pirmieji darbai Vyriausybėje turėtų būti ekonominės reformos.

„Šiame kontekste naujo žmogaus paskyrimas atrodo gana keistai“, – teigia V. Jurkonis.

VU TSPMI dėstytojas sako, kad lyginant su ankstesniais metais, valdžia dar neparodė „represinio aparato galios“, bet jau buvo matomi suėmimai, tam tikri apribojimai kandidatams į prezidentus.

„Šiandien pasiekė žinia apie neva rastą 900 tūkst. dolerių sumą vieno iš kandidatų, žymaus blogerio Sergejaus Tichanovskio namuose. Krata ten buvo vykdoma ne vieną kartą. Tai rodo, kas šiaip ar taip Baltarusijos vadovybė nerimauja, nepaisant to, kad neva visus rinkimus laimi triuškinamai, bet tam tikro susirūpinimo dėl sudėtingo konteksto yra. Matyt, kad įtampa artėjant rugpjūčio 9 d. tiktai didės“, – mano politologas.

Trečiadienį A. Lukašenka atstatydino Vyriausybę, kuriai nuo 2018 metų vadovavo Sergejus Rumas.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako