Vilpišauskas: Rusija siunčia žinią Lietuvai ir Baltarusijai dėl dujų tranzito

Vilpišauskas: Rusija siunčia žinią Lietuvai ir Baltarusijai dėl dujų tranzito

Atidarydama gamtinių dujų terminalą Karaliaučiaus srityje Rusija siunčia žinią Lietuvai ir Baltarusijai, kad gali mažinti ar atsisakyti dujų tranzito per šias šalis, sako politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas.

Putinas susitiko su A. Lukašenka

Profesoriaus teigimu, tokius žingsnius gali lemti tiek Maskvos susirūpinimas dėl energetinio saugumo, tiek taktika derantis dėl energetikos politikos.

„Rusijos pareigūnai ne kartą yra išreiškę nuogąstavimus, ar Lietuva nepasinaudos savo kaip tranzito šalies padėtimi ir nepradės riboti tiek gamtinių dujų, tiek elektros perdavimo Kaliningrado sričiai kaip geopolitinio instrumento“, – BNS sakė R. Vilpišauskas.

„Galima tik spėlioti, kiek tokie nuogąstavimai rimti, o kiek tik taktinis derybinis argumentavimas diskutuojant apie energetikos politiką“, – pridūrė jis.

Pasak jo, antradienį išsakyti Rusijos prezidento ir „Gazprom“ vadovų pareiškimai yra signalas Lietuvai ir Baltarusijai.

„Gali būti, kad Rusijos vadovybė nori siųsti signalą ir Baltarusijai, ir Baltijos šalims apie pasirengimą mažinti priklausomybę nuo tranzito“, – teigė R. Vilpišauskas.

„Įdomu ir tai, kad šiuo žingsniu pripažįstamas suskystintų gamtinių dujų naudojimo perspektyvumas, nes anksčiau ne kartą girdėjome, kaip Rusijos atstovai pabrėždavo, kaip vamzdynais tiekiamos dujos neabejotinai yra konkurencingesnės už suskystintas gamtines dujas“, – sakė jis.

Dalyvaujant prezidentui Vladimirui Putinui, Rusija antradienį atidarė suskystintų gamtinių dujų terminalą Karaliaučiaus srityje.

„Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris pareiškė, kad terminalo pajėgumai leidžia visiškai patenkinti srities dujų poreikį. Išbandydama terminalą, Rusija trumpam buvo apribojusi tranzitą per Lietuvą.

Rusijos žiniasklaida iš pradžių „Gazprom“ vadovo pareiškimus traktavo kaip paskelbimą apie tranzito nutraukimą, bet vėliau šiuos pranešimus patikslino.

Sutartis dėl rusiškų dujų tranzito per Lietuvą galioja iki 2025 metų.

 

Perspausdinta iš Delfi.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.