Linas Kojala. Buitiniai valikliai ir JAV prezidento rinkimų kova

Linas Kojala. Buitiniai valikliai ir JAV prezidento rinkimų kova

Pandemijos tragedija Jungtinėse Valstijose nesušvelnina atmosferos, kuri jau dvelkia artėjančiais nuožmiais prezidento rinkimais.

Mažai kas abejoja dėl to, kad balsavimas lapkritį iš esmės prilygs referendumui, kurio klausimas – kaip sėkmingai galingiausia pasaulio šalis susidorojo su pandemija.

Būtų naivu tikėtis, jog per kiek daugiau nei pusmetį sužinosime visus atsakymus apie virusą; menka ir tikimybė, jog gyvenimas visa apimtimi sugrįš į įprastas vėžes. Tad veikiausiai balsavimo rezultatą lems subtilus balansas tarp to, kokia bus padėtis sveikatos apsaugos požiūriu (kitaip tariant, ar virusas toliau plis ir kiek bus aukų), ir to, kokią žalą patirs ekonomika (prognozuojama, kad vien bedarbių amerikiečių skaičius gali išaugti penkiskart ir pasiekti bauginančią 20 proc. ribą).

Visgi rinkėjai šį balansą nustatys ne tik vertindami faktus ar statistiką, bet ir atsižvelgdami į bendrą atmosferą. O ją sau palankia linkme bandys paveikti tiek perrinkimo siekiančio Donaldo Trumpo, tiek jam iššūkį metančio Joe Bideno viešųjų ryšių specialistai.

Mūšiai jau vyksta. Praėjusią savaitę skandalą sukėlė D. Trumpo pareiškimai apie buitinių baliklių naudą kovoje su virusu. Specialistai pasidžiaugė, jog šie cheminiai produktai greitai ir efektyviai sunaikina virusą ant įvairių paviršių, todėl švaros palaikymas prisideda prie pandemijos suvaldymo. Tačiau D. Trumpas žengė toliau ir garsiai svarstė apie esą įdomią idėją, jog „dezinfekanto galima suleisti pacientui ir išvalyti iš vidaus“.

Kritikai pasibaisėjo tokiais svarstymais, kurie gali kelti pavojų žmogaus sveikatai. Juk neatsargūs prezidento pasisakymai gali mažų mažiausiai suklaidinti, o gal ir sukelti dideles nelaimes. Oficialus pareiškimus padarė net ir cheminius valiklius gaminančios bendrovės, pabrėždamos, kad jų gaminiai nėra skirti vartoti žmonėms, o prieš juos naudojant būtina atidžiai perskaityti įspėjimus ant etikečių.

Apklausos rodo, kad prezidento populiarumas, pandemijos pradžioje pakilęs iki rekordinių 49 proc., gana ženkliai smuko.

D. Trumpas vėliau savo svarstymų nebekartojo, o jam patarinėjantys mokslininkai bandė sušvelninti situaciją pabrėždami, kad apie baliklių vartojimą negali būti nė kalbos. Bet džinas iš butelio jau buvo išleistas. Ko gero, tai vienas atvejų, kuomet D. Trumpui įprasta praktika kalbėti užtikrintai ir savimi pasitikinčiai, bet dažnai ne itin pamatuotai, atsisuka prieš jį patį.

Iki šiol tokia D. Trumpo strategija dažniausiai veikė. Jis kiekviena tema nevengia pasisakyti daugybę kartų, dažnai pareiškimai prieštarauja vieni kitiems, bet prezidentas juos visus sėkmingai išnaudoja bandydamas įtikinti skirtingas rinkėjų grupes. Jei daugeliu atvejų dėl to grėsmė nekyla – nebent politinis procesas virsta visišku chaosu – tai pandemijos kontekste atsakomybės našta yra gerokai didesnė.

D. Trumpas ir J. Bidenas žengia koja kojon, o galutinė baigtis priklausys nuo menkų detalių. Juk kai kada rinkėjų sprendimus paveikia net ir oras balsavimo dieną.

Pažymėtina, kad dėl tokios D. Trumpo komunikacijos efektyvumo nemaža dalis atsakomybės tenka ir jo oponentams, narstantiems kiekvieną prezidento žodį bei paverčiantiems net menkiausias detales trumpalaikiu televiziniu skandalu. Kadangi tai tęsiasi jau ne vienerius metus, atsirado „atbukimo“ rizika: tampa sunku atskirti, kas išties reikšminga, o kas tėra menkaverčiai viešųjų ryšių žaidimai.

Todėl net ir šis nesusipratimas veikiausiai esmingai D. Trumpo galimybių laimėti rinkimus nepaveiks. Apklausos rodo, kad prezidento populiarumas, pandemijos pradžioje pakilęs iki rekordinių 49 proc., gana ženkliai smuko. Pastaruoju metu sugrįžta į vos 40 proc. perkopiantį lygį – tą patį, kuris buvo visus pirmuosius kadencijos metus.

Skaičiai gal ir neįspūdingi, bet jų gali pakakti lapkritį laimėti naują kadenciją. Tą patvirtina rodikliai iš atskirų valstijų, kuriose virs pagrindinė prezidento rinkimų kova: daugelyje jų D. Trumpas ir J. Bidenas žengia koja kojon, o galutinė baigtis priklausys nuo menkų detalių. Juk kai kada rinkėjų sprendimus paveikia net ir oras balsavimo dieną.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako