L. Jonavičius, R. Vilpišauskas. M. Saakašvilio kalbos apie Baltarusijos aneksiją nepagrįstos įrodymais
VU TSPMI / Vyto Nevieros nuotraukos

Buvusio Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio per viešnagę Lietuvoje išsakyti perspėjimai apie Rusijos pasirengimą aneksuoti Baltarusiją nėra pagrįsti įrodymais, sako politologai.

„Remiantis viešai prieinama informacija bei matant, kaip pastaruoju metu Rusija siekė suartėjimo su JAV prezidentu bei jo komanda, abejotina, kad Baltarusijos aneksijos nauda Rusijos valdantiesiems viršytų žalą, kurią padarytų toks veiksmas tarptautinėje arenoje“, – antradienį BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas.

Profesoriaus teigimu, buvusio Gruzijos prezidento išsakytas perspėjimas nėra naujas ir buvo keliamas dar tada, kai tapo žinoma apie Rusijos ir Baltarusijos karines pratybas „Zapad 2017“. Tačiau, pasak politologo, realiau manyti, kad po pratybų daugiau nei šiuo metu Rusijos karinių pajėgų galėtų pasilikti Baltarusijoje.

„Abejotina, ar JAV Kongreso iniciatyva sugriežtinti ekonomines sankcijas galėjo reikšmingai pakeisti šiuos išskaičiavimus. Tuo labiau, jog Baltarusija ir taip įvairiais ryšiais yra smarkiai susijusi su Rusija ir pastaroji tuos ryšius gali bet kada labiau išnaudoti“, – sakė ekspertas.

Instituto dėstytojo Lauryno Jonavičiaus vertinimu, M. Saakašvilis tiesiog žongliruoja frazėmis ir grasinimais, bet nepateikia nė vieno argumento, kodėl Rusija turėtų aneksuoti Baltarusiją ir kokią naudą Maskva iš to gautų.

„Taip, galima manyti, kad Rusija suinteresuota turėti visavertę karinę bazę Baltarusijos teritorijoje, bet ji lygiai taip pat suinteresuota neprarasti paskutinio sąjungininko Vakarų fronte“, – BNS sakė jis.

Anot politologo, kol Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka neturi galimybių ir noro rimtai atsigręžti į Vakarus, tol Kremliui nėra prasmės susikurti dar vieną nedraugą visiškai uzurpuojant Baltarusiją.

„Abi šalys ir taip yra Eurazijos sąjungos, bendros valstybės ir Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos narės ir taip pakankamai giliai suintegruotos visais aspektais, todėl laužti kažką daugiau rizikuojant prarasti arba daug didesne kaina išlaikyti tai, kas yra, tiesiog neracionalu. Aneksavimas Rusijai reikštų paskutinio daugmaž lojalaus sąjungininko praradimą ir dar didesnę priešpriešą su Vakarais. Ar Maskvai to dabar reikia? Manau, kad ne“, – teigė jis.

Minint devintąsias Gruzijos ir Rusijos karo metines, tuometinis Gruzijos lyderis M. Saakašvilis antradienį pareiškė, kad kitas Maskvos taikinys bus Baltarusija.

„Manau, kad Rusija ruošiasi užimti ir aneksuoti Baltarusiją“, – interviu BNS sakė į Lietuvą atvykęs M. Saakašvilis. Jo teigimu, Maskva gali pasinaudoti karine infrastruktūra, kurią į Baltarusiją atsiveš per artėjančias karines pratybas.

Perspausdinta iš LRT.lt