Kęstutis Girnius. Karbauskio kaprizai

Kęstutis Girnius. Karbauskio kaprizai

Blaškosi R. Karbauskis, tad blaškosi „valstiečiai“, blaškosi valdžia.

Grasinama apkaltomis, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) nariai raginami trauktis iš pareigų, tiriamos konservatorių ir socdemų praeities „nuodėmės“, siekiama skubos tvarka (taigi, be rimtesnių diskusijų) pakeisti LRT valdymo struktūras, rastas teisiškai abejotinas būdas finansuoti bendražygius „socialdarbiečius“. Tai daro partija, kuri per savo rinkimų kampaniją žadėjo būti kitokia, skaidresne, nuoširdžiai žmonėmis besirūpinčia politine jėga, ir kuri savo kadencijos pradžioje ėmėsi rimtesnių reformų, nors ne visada sėkmingų.

Gal ji jau išsikvėpė, pritrūko idėjų ir energijos, tad politiniu „šou“ siekia nukreipti rinkėjų dėmesį nuo savo trūkumų.

Šiuo atžvilgiu valstiečiai vis labiau primena darbiečius. Karbauskio ir valstiečių veiksmai dar labiau nesuprantami, prisiminus, kad pavasarį bus rinkimai. Kol Šimašiaus vadovaujama savivaldybė energingai taiso kelius, stato vaikų žaidimo aikšteles ir kitas būdais siekia įrodyti savo veiksmingumą, Karbauskis sėja chaosą.

Praeitą savaitę Seimui buvo pristatytas naujasis biudžetas, puiki proga valdantiesiems parodyt, kaip jie siekia užtikrinti žmonių ir valstybės gerovę.

Nebuvo pasinaudota proga. Finansų ministro V. Šapokos pristatymas užtruko vos šešias minutes, tuo iššaukdamas konservatoriaus A. Kubiliaus repliką „ar neturite kuo pasigirti, ar bijote ką nors pripainioti?“

Karbauskiui rūpėjo visai kitas dalykas, ir jis nukreipė žiniasklaidos dėmesį nuo valstybės reikalų į savo smulkias obsesijas.

„Valstiečių“ lyderis paviešino slapta įrašytą trijų VTEK narių ir tuometinio komisijos Prevencijos skyriaus vedėjo M. Siaurio pokalbį dėl pastarojo pašalinimo iš pareigų.

Jis pareiškė inicijuojantis apkaltą buvusiam frakcijos nariui P. Urbšiui bei ketinąs aiškintis Seimo pirmininko V. Pranckiečio atsakomybės klausimus. Urbšys atmeta priekaištus dėl spaudimo VTEK, savo ruožtu kaltina Karbauskį siekiu kerštauti ir noru užvaldyti VTEK. Pabrėžtina, kad dienraštis „Lietuvos rytas“ dar prieš metus buvo aprašęs įrašą, bet tada Karbauskis nereagavo.

Karbauskis, „valstiečiai“ ir apskritai visas Seimas per daug žavisi apkaltomis, jomis piktnaudžiauja. Vos Seimo narys suklumpa ar jo elgesys nukrypsta nuo normos, kai kurie jo kolegos grasina apkalta ar inicijuoja ją. Urbšys nėra vienintelis deputatas „valstiečių“ taikiklyje.

Tos garbės sulaukė ir konservatorius Mykolas Majauskas, kuriam ne tiek priekaištaujama dėl tariamo seksualinio priekabiavimo, kiek dėl jo nutarimo kreiptis į prokuratūrą dėl šmeižto. Anksčiau „valstiečiai“ Majauską apskundė Seimo Etikos ir procedūrų komisijai, kuri, tačiau, nutarė tyrimo nepradėti, nes prokuratūra nenustatė asmenų, galimai nukentėjusių nuo Majausko, juolab kad tariamo nusikaltimo metu jis nebuvo Seimo narys.

Dar anksčiau teisėsauga nusprendė nepradėti tyrimo dėl Majausko elgesio. Gėda, kad aukščiausi valstybės pareigūnai premjeras S. Skvernelis ir Seimo pirmininkas V. Pranckietis pritariam šiam farsui. Pranckietis net pagyrė apkaltos iniciatorių S. Jakeliūną, „kuris gal net tėviškai (mano pabraukimas – K. G.) žiūri į tokį dalyką, kai merginų pažeminimas buvo praleistas pro pirštus ir paliktas“.

Tokio „tėvo“ nelinkėčiau savo priešams. Džiugu tik tai, kad balsuojant dėl apkaltos iniciatyvos du kartus balsai pasiskirstė po lygiai.

Laikau Seimo susižavėjimą apkaltomis grėsmingu nesusipratimu. Rinkėjai ir tik rinkėjai turi lemti, kas jiems atstovaus. Išskyrus itin ypatingus atvejus, tik jie turi teisę pašalinti Seimo narį, atsisakydami palaikyti jo kandidatūrą per kitus rinkimus. Šios teisės negali uzurpuoti šalutiniai žmonės, net kiti deputatai. Ne jiems skirta keisti, taigi, panaikinti rinkėjų valią.

Prieš dešimt metų, taigi dar prieš A. Verygos erą, kilo audra stiklinėje, paaiškėjus, kad tuometinis Seimo narys G. Mikolaitis buvo aptiktas girtas Seimo rūmuose. Pasipylė pasipiktinimų srautas, raginimai rengti apkaltą, nors nusigėrimas nėra nei tėvynės išdavystė, nei šiurkštus Konstitucijos pažeidimas.

Šiemetiniai kaltinimai M. Basčiui buvo tikrai rimtesni, bet esu patenkintas, kad jis nebuvo atstatydintas apkalta. Bastys pats pasitraukė iš pareigų, kandidatavo naujuose rinkimuose ir pralaimėjo. Kaip ir turėtų būti, jo rinkėjai sprendė jo likimą.

Savotišką „apkaltą“ vykdo Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, kuris analizuoja 2008–2009 m. ekonominės krizės priežastis. Nieko gero ir nieko naujo nesulauksime iš šio „tyrimo.“. Bus prieita prie išvados, kad ankstesnės vyriausybės padarė klaidų, gal bus užuominų apie neskaidrumą ir galimus nusikaltimus, bet tuo viskas baigsis.

Kuriamas pavojingas precedentas, kai naujai išrinktieji Seimo nariai tiria savo pirmtakų darbą, krapštinėjasi praeityje, vildamiesi rasti inkriminuojančios medžiagos. Komitetas nėra kompetentingas ištirti krizės priežasčių, neras ir jokių „pamokų“ ateičiai, nes ateities krizės bus kitos ir skirtingos.

Sakoma, kad apetitas auga bevalgant. Penktadienį Karbauskis kartu su bendražygiais įregistravo projektą, kad būtų tiriama, kaip vyko žemės perkėlimas ir žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo reguliavimas 1991–2016 metais, bei kaip buvo skirstoma Europos Sąjungos fondų parama žemės ūkio sektoriui.

Kam kuklintis? Gal reikėtų tirti priežastis, kodėl A. Smetona 1940 m. neįsakė kariuomenei priešintis Raudonosios Armijos įžygiavimui, ar kodėl Vytautas Didysis po Žalgirio mūšio nepuolė kryžiuočių ir Lietuvai neatkariavo pajūrio.

Karbauskis ne pirmą kartą priekaištavo Seimo pirmininkui. Kovo mėnesį, Pranckiečiui pasakius, kad jis jaučia gėdą dėl kai kurių Seimo narių nutarimo nepalaikyti apkaltos Basčiui, Karbauskis pareiškė, jog Pranckiečiui trūksta politinės patirties ir pasiūlė jam atsistatydinti.

Pranckietis tyliai prarijo kritiką, veikiausiai šį kartą pasielgs panašiai. Tokiais pasisakymais Karbauskis menkina patį Pranckietį bei pakerta Seimo pirmininko pareigybės autoritetą, duodamas visiems suprasti, kad Pranckietis jam pavaldus ir neturėtų to užmiršti.

Nors Karbauskis yra ne kartą suklupęs lygioje vietoje ir nors dažnai kalbama apie „valstiečių“ vidaus nesutarimus, partija parodė geležinę drausmę, šią savaitę prastumdama pataisas dėl partijų finansavimo, užtikrindama, kad rinkimuose nedalyvavusiai valdančiajai Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP) bus skiriama per 200 tūkst. eurų biudžeto dotacija.

Bet ilgainiui Karbauskis savo priekaištais ir kaprizais sužlugdys šią vienybę.

 

Perspausdinta iš Delfi.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.