Projekto aprašymas
Baltarusijos autoritarinio režimo raida, pokyčiai ir bendra dinamika kelia galvosūkį. Nors būtų galima tikėtis, kad autoritarinės konsolidacijos sąlygomis valdžia sieks naikinti bet kokius gerosios valdysenos principus, Baltarusijos atvejis rodo, kad situacija sudėtingesnė. Liberalizacijos laikotarpiais (2008-2010 m., 2015-2020 m.) įvairiose Baltarusijos viešojo administravimo srityse buvo įdiegtos kai kurios gerosios valdysenos institucijos ir dalis jos principų. Vis dėlto dauguma šių nuosaikių reformų buvo nutrauktos arba atšauktos po 2020 m. įvykusių masinių protestų ir dėl to kilusios politinės krizės.
Remdamiesi Gerschewskio (2013) autoritarinio stabilizavimo mechanizmų - legitimacijos, represijų ir kooptacijos - konceptualizacija, tiriame, kaip gerosios valdysenos institucijos ir principai transformuojasi siekiant užtikrinti Baltarusijos režimo gyvybingumą. Ankstesniuose Baltarusijos autoritarinės konsolidacijos tyrimuose daugiausia dėmesio buvo skiriama ekonominiams ir socialiniams pokyčiams bei tarptautiniams santykiams, tačiau nė viename tyrime nebuvo nagrinėjami autoritarinės konsolidacijos mechanizmai viešajame administravime. Tyrime teigiama, kad gerosios valdysenos principai, net jei jie ir įgyvendinami tik iš dalies, gali būti naudojami siekiant užtikrinti autoritarinio režimo išlikimą.
Pagrindinis tyrimo tikslas - išanalizuoti, kaip Baltarusijos režimas autoritarinės konsolidacijos metu transformavo gerosios valdysenos apraiškas trijose srityse: viešajame administravime, viešuosiuose finansuose ir aplinkosaugos valdyme. Taip pat ketinama prisidėti prie akademinių ir politinių diskusijų apie gerosios valdysenos principų transformaciją besikonsoliduojančiose autokratijose ir kaip ši transformacija gali paveikti viešojo administravimo sistemą bei demokratines reformas ateityje.
Projektas prisideda prie supratimo, kaip autoritarinės konsolidacijos metu pažeidžiami žmogiškaisiais ištekliais grįsto viešojo administravimo principai ir kaip tai ištaisyti demokratinių permainų metu. Aplinkosaugos valdymo įtraukimas į tyrimą skatina aplinkosauginį tvarumą.
Projekto veikla suskirstyta į penkis darbo paketus (DP):
DP1 „Projekto valdymas“.
DP2 „Projekto metodologijos rengimas“, kurio metu bus rengiamasi atlikti tyrimą.
DP3 „Duomenų rinkimas“.
DP4 „Duomenų analizė ir atvejų analizė“, apimanti specialiojo akademinio žurnalo numerio rengimą.
DP5 „Sklaidos veiklos“, apimančios tyrimo rezultatų aptarimą konferencijose, politikos trumpraščių platinimą, internetinės žiniasklaidos informacinių pranešimų rengimą ir dirbtuvių organizavimą.