temp
Autoriai
Raimundas Lopata

Pavadinimas anglų k.: Politicians and history: conceptions of history by Algirdas Brazauskas and Vytautas Landsbergis

Išleidimo metai: 2010

Leidykla: Vilniaus universiteto leidykla

Kalba: Lietuvių, anglų

Puslapiai: 143

Aprašymas:

Studijos tikslas – atskleisti A. Brazausko ir V. Landsbergio istorinių ir politinių pažiūrų santykį. Autorius pažymi, kad A. Brazausko ir V. Landsbergio dilema, identifikuota Atgimimo laikotarpyje, yra virtusi dvipolės Lietuvos politinio pasaulio schemos simboliu ir istorine metafora. Autorius paviršutinišku vadina požiūrį, kad A. Brazauskas yra politinis pragmatikas ir realistas, o V. Landsbergis – idealistas. Jis teigia, kad A. Brazausko lietuvių kultūrinio tapatumo ir politikos samprata atitinka XIX a. romantinio idealizmo standartus, o V. Landsbergio požiūriui į lietuvių kultūrinį tapatumą daugiau būdingas nominalizmas. Pabrėžiama, kad A. Brazauskas yra didesnis nacionalistas negu V. Landsbergis. Be to, A. Brazauskas be katalikybės negali įsivaizduoti Lietuvos įsijungimo į Vakarų civilizaciją ir yra nuoseklesnis tautinės valstybės idėjos šalininkas negu V. Landsbergis, kurį Lietuva pirmiausiai domina ne kaip kultūrinė, bet kaip politinė realybė. Autorius konstatuoja, kad V. Landsbergis daug kūrybiškesnis geopolitinis mąstytojas negu A. Brazauskas, siūlantis prisitaikyti prie susiklosčiusių tarptautinių aplinkybių. V. Landsbergis yra politinio aktyvumo, provokacijos ir geopolitinio eksperimentavimo šalininkas. A. Brazauską įprasta apibūdinti kaip technokratinio požiūrio į politiką atstovą. Tačiau atlikta analizė rodo, kad technokratinis požiūris į politiką daugiau būdingas V. Landsbergiui, siūlančiam skirtingas geopolitines schemas, bandančiam pasinaudoti tarptautinės aplinkos permainomis.

Cituoti kaip: Lopata, R. (2010) Politikai ir istorija: Algirdo Brazausko ir Vytauto Landsbergio istorijos sampratos = Politicians and history: conceptions of history by Algirdas Brazauskas and Vytautas Landsbergis. Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla.