Konferencija „Asmuo, moralė ir politika: filosofinių alternatyvų paieškos“ (archyvas)

Apie konferenciją

Visos politinės partijos ir institucijos skelbiasi tarnaujančios žmogui. Rinkimų programose ir politikų kalbose kone universaliai deklaruojama, kad svarbiausia – žmogus. Dauguma piliečių jaučia ir supranta, kad tokios frazės tėra dūmų uždanga, tačiau iš kur kyla šis skepsis? Ar nėra taip, kad modernioji politika yra iš principo svetima žmogui? Ar įmanoma suderinti etinį rūpestį kiekvienu asmeniu kaip unikalia būtybe ir mąstymą tokiomis bendrybėmis kaip valstybė, teisė, nacionalinis saugumas, rinkos dėsniai, bendrasis vidaus produktas? Ar šiandien dar įmanoma sumažinti atotrūkį tarp asmens ir valstybės?

Nuo Antikos iki šių dienų įtampa tarp moralumo ir politiškumo jaučiama tiek teoriniuose filosofų svarstymuose, tiek praktiniame gyvenime. Konferencijoje į moralės ir politikos santykį buvo siekiama pažvelgti nauju žvilgsniu – atsispiriant ne nuo abstrakčių teorijų, bet nuo asmens, kaip moralės ir politikos pagrindo. Moralumo ir politiškumo ištakų buvo siūloma ieškoti vidinėje asmens sampratos sąrangoje. Aktualizuojant praktinį patyrimą struktūruojančią pirmojo asmens perspektyvą, konferencijoje buvo ieškoma atsakymų į šiuos klausimus: ar mūsų politiniai gebėjimai, veiksmai ir lūkesčiai yra suderinami su asmens moralumu? Kokios yra kertinės dorybės ir moralinės nuostatos, be kurių neįsivaizduojama politika? Kaip reikėtų pakeisti požiūrį į politiką ir moralę, kad šios sritys vėl būtų suartintos? O gal jų konfliktas yra neišvengiamas ir neišsprendžiamas?

Konferencija „Asmuo, moralė ir politika: filosofinių alternatyvų paieškos“ vyko 2022 m. vasario 28 – kovo 1 d. Vilniuje (Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute, Vokiečių g. 10).

Konferencija yra VU TSPMI įgyvendinamo projekto „Modernioji moralės ir politikos santykio problema: Vakarų ir Lietuvos filosofijos iššūkis“ dalis. Projektą finansuoja Lietuvos mokslo taryba.

Pagrindiniai pranešėjai

Awards for Professor Holger Zaborowski: Universität ErfurtHolger Zaborowski – filosofijos profesorius, dėstantis Erfurto universitete Vokietijoje. Pagrindinės jo tyrinėjimų sritys apima politinę filosofiją, fenomenologiją ir hermeneutiką. H. Zaborowskis studijavo filosofiją, katalikiškąją teologiją ir klasikinę filologiją Freiburgo, Baselio ir Cambridge‘o universitetuose. Yra publikavęs daug tekstų apie klasikinę vokiečių bei XX a. filosofiją, tyrinėja fenomenologijos, hermeneutikos, etikos, politikos ir religijos filosofijos problemas. Tarp jo publikacijų – ir išsami studija apie šiuolaikinį vokiečių personalistą Robertą Spaemanną: „Robert Spaemann‘s Philosophy of the Human Person. Nature, Freedom, and the Critique of Modernity“.

Konferencijos programa ir pranešimų įrašai

2022 M. VASARIO 28 d., PIRMADIENIS

17.00 – 18.00 prof. dr. Holger Zaborowski „Robert Spaemann, Joachim Ritter and the Non-Political Dimension of Philosophy“ (įrašas)
18.00 – 18.30 diskusija su prof. Holger Zaborowski (moderuoja prof. dr. Alvydas Jokubaitis)