Visi VU TSPMI žmonės

Matthew Vincent

Rytų Europos ir Rusijos studijų magistro programos studentas

Kodėl pasirinkai Vilnių bei Rytų Europos ir Rusijos magistrantūros studijų programą VU TSPMI?

Gyvenimas tam tikroje kultūroje yra puikus būdas ją ištirti. Mano nuomone, nėra geresnio būdo tyrinėti Rytų Europą nei gyventi regione. Vadovaudamasis šiuo požiūriu aš nusprendžiau studijuoti Rytų Europos ir Rusijos studijų programoje Vilniuje. Lietuva yra tarsi sankryža tarp Šiaurės, Centrinės ir Rytų Europos. Šis aspektas yra matomas daugelyje skirtingų sričių – nuo architektūros ir miesto planavimo iki tiesiog to, kaip žmonės elgiasi kiekvieną dieną.

Matt, tavo ankstesnės studijos buvo susijusios su kalbomis ir lingvistika, kodėl nusprendei studijuoti politikos mokslus? Kokia jūsų studijų dalis tau labiausiai patinka?

Tiesa, didžiausią dėmesį skyriau vokiečių kalbai ir kultūrai, lingvistikai ir kitų užsienio kalbų mokymuisi. Iš tiesų, politikos mokslai persidengia su mano ankstesniais tyrimais – jų šaknys slypi sociologijoje. Kalba turi įtakos visuomenei ir atvirkščiai – visuomenė kalbai. Tai yra visiškai neišvengiama, todėl man politologija ir kalba yra tarpusavyje susiję dalykai. Iki šiol studijose man labai patiko dialogas, kurį mano kolegos ir dėstytojai užmezga paskaitose.  Jų metu išryškėja daugybė skirtingų idėjų, nes visi žmonės yra skirtingi.

Praleidai šiek tiek laiko Rusijoje ir Ukrainoje. Kaip vertini šią patirtį? Kodėl nusprendei gyventi šiose šalyse?

Jeigu nuoširdžiai, tai sprendimas persikelti į Ukrainą buvo man paskirtas JAV taikos korpuso. Baigęs universitetą, aš pasirinkau 27 mėnesius savanoriauti Ukrainoje ir mokyti anglų kalbos, ta2iau galų gale gyvenau joje tik 6 mėnesius iki evakuavimo 2014 m., nes protestuotojai pradėjo užiminėti transportą. Mano patirtis iki evakuacijos buvo tokia intriguojanti ir nuostabi, kad palikus Ukrainą pajaučiau, jog liko neužbaigtų reikalų. Štai kodėl aš nusprendžiau porą metų mokyti anglų kalbos  Sankt Peterburge, kad geriau galėčiau suprasti situaciją Rusijoje ir pačią kalbą.

Mūsų žiniomis, rašai internetinį dienoraštį apie šį regioną. Kaip visa tai prasidėjo? Gal gali papasakoti plačiau?

Universitete aš studijavau keletą rašymo kursų, nes man visada patiko rašyti. Todėl, kai vienas iš mano bendraamžių pradėjo rašyti internetinį dienoraštį apie savo patirtį Kinijoje, aš, žinoma, nusprendžiau padaryti tą patį. Mano nuomone, labiausiai įdomi dalis apie Rytų Europą ar Rusiją yra galimybė stebėti regionų tapatybių atgimimą. Skaitant istoriją sunku suprasti Rytų Europą. Tiesą sakant, gyvenant čia, regiono viduryje, gali padaryti daug daugiau įžvalgų nei tik studijuodamas knygos žodžius. Jei norite daugiau sužinoti apie šias įžvalgas, galite rasti mano dienoraštį čia.

 Esi čia (Lietuvoje) jau keletą mėnesių. Kokie yra tavo įspūdžiai?

Lietuva yra nuostabi. Kalba (seniausiai egzistuojanti europietiška kalba, kaip visi sako) yra labai įdomi. Be to, man labai patinka freskos, kurias galima rasti Vilniuje. Kartas nuo karto, aš vis surandu naują freską, paslėptą kur nors kieme. Taip pat džiaugiuosi, kad Vilniaus miestas nėra didelis, tai palengvina kasdienį keliavimą. Aš čia tikrai jaučiuosi gana patogiai ir kaip bebūtų keista, laukiu šiek tiek daugiau sniego.

Kokie tavo planai baigus studijas?

Po baigimo aš tikiuosi rasti savo kelią demokratizacijos ar tarptautinio saugumo srityse. Nemanau, kad dabar galėčiau pasakyti kažką konkrečiau, tačiau manau, kad geriau suprasiu, kai išklausysiu dar keletą kursų universitete. Aš visada norėjau gyventi Vokietijoje, todėl manau, kad laukiu, kol pamatysiu, kaip šiuos savo interesus suderinti.