Visi VU TSPMI žmonės

Ketevani Tatikiani

Rytų Europos ir Rusijos Studijų magistro programos studentė

Baigei Tbilisio valstybinį universitetą, taip pat studijavai ir Groningeno universitete bei sukaupei tarptautinę patirtį per įvairius projektus. Kodėl galiausiai magistrantūros studijoms pasirinkai Vilnių?

Visada domėjausi, kaip žmonės gyvena skirtingose pasaulio vietose, kuo jie yra panašūs ar skirtingi. Todėl, spręsdama, ką studijuoti, pasirinkau tarptautinių santykių kryptį, kuri galėtų man suteikti platų supratimą apie pasaulį. Sužinojau panašumų tarp Sakartvelo ir kitų Rytų Europos šalių, įskaitant iššūkius keliančius santykius su Rusija. Jų tyrimas gali padėti nustatyti ir išspręsti susijusias problemas, todėl pradėjau ieškoti tokių programų kaip RERS (Rytų Europos ir Rusijos studijos) ir radau tokią čia, Vilniaus Universitete. Aš asmeniškai pažinojau kai kuriuos absolventus ir paprašius  atsiliepimų, teko išgirsti pozityvias ir įdomias nuomones. Nusprendžiau stoti ir buvau priimta, taip pat gavau stipendiją. Kadangi Lietuva labai palaiko mano šalį ir vieni su kitais stengiamės dalintis gerąja patirtimi, labai naudinga būti čia ir stebėti vykstančius procesus.

Ar gali palyginti, kokie yra pagrindiniai Lietuvos ir Sakartvelo švietimo sistemų ir mokymosi proceso skirtumai ir panašumai? Kas buvo sudėtingiausia ar keisčiausia, kai persikėlei į Vilnių?

Aš sakyčiau, kad tarp Sakartvelo ir Lietuvos nėra labai daug skirtumų, ypač praleidus laiką kitose šalyse, tokiose kaip Kinija, kurios yra visiškai kitokios. Tačiau tai, ką aš tikrai patyriau VU, buvo ypatingas požiūris į studentus. Daugelis TSPMI dėstytojų ir administracija stengėsi, kad mūsų viešnagė Lietuvoje būtų produktyvi, naudinga ir maloni. Man patinka, kad atsižvelgiama į mūsų nuomonę apie studijų procesą – mūsų klausiama, kas mums patinka ar nepatinka ir kaip viskas gali būti patobulinta. Kita puiki  studijų čia dalis yra kurso draugai, atvykę iš skirtingų šalių ir turintys įvairių patirčių, įdomių diskusijų metu metantys iššūkį mano idėjoms ir požiūriui. Tai yra kažkas, ko visada pasiilgsiu baigusi studijas.

Nuo 2019 m. rugsėjo mėnesio dirbi „Volunteers Hub“ vykdomąja direktore. Gal gali šiek tiek daugiau papasakoti apie šią iniciatyvą ir savo vaidmenį joje? Kaip tu susitvarkai su iššūkiais, kuriuos sukelia atstumas (jei tokių yra)?

Aš ir mano komanda „Volunteers Hub“ suvokiame kaip savo vaiką. Žinau, kad tai skamba juokingai, bet į darbą mes įdedame tiek daug energijos ir entuziazmo, kiek tėvai skiria savo vaikams. Praėjusį rugpjūtį keleto draugų grupė nutarė įsteigti organizaciją, kuri, pasitelkdama savanorius, prisidėtų prie šiuolaikinių mūsų regiono problemų sprendimo. Būtent taip buvo sukurtas „Volunteers Hub“. Nuo rugsėjo mėnesio skatiname savanorišką veiklą ir sutelkėme šimtus žmonių vykdydami įvairius socialinius ir švietimo projektus. Tuo pat metu mes pradėjome W4W („Women for Women“) iniciatyvą, vienijančią daugiau nei 7000 moterų, padedančių ir įgalinančių viena kitą. Valdome grupę, kuri dalijasi informacija apie darbo ir švietimo galimybes, duodapatarimus, taip pat teikia techninę ir emocinę paramą. Jau padėjome kelioms merginoms dalyvauti tarptautiniuose švietimo projektuose, pradėti stažuotes ir susirasti darbą.

Kadangi aš išvykau iš šalies iškart po to, kai buvo įkurtas „Volunteers Hub“, dirbti nuotoliniu būdu buvo šiek tiek sunku, tačiau man labai pasisekė ir esu dėkinga „VH“ komandos nariams, kurie padarė viską, kad padėtų man atlikti užduotis organizacijoje.

Tu taip pat buvai jaunoji Europos ambasadorė iš Sakartvelo Europos Komisijos generaliniame direktorate ES kaimynystės ir plėtros klausimais. Koks ten buvo tavo vaidmuo ir kokia buvo tavo misija? Kokios buvo pagrindinės išmoktos pamokos?

Jaunųjų Europos ambasadorių iniciatyva vienija Europos Sąjungos ir Rytų partnerystės šalių atstovus, kad jie galėtų keistis savo šalių jaunimo idėjomis, žiniomis ir patirtimi. Mes dalijamės gerąja patirtimi ir padedami ES savanoriškai vykdome įvairias veiklas, apimančias tokias sritis kaip švietimas, aplinka, sportas ir sveika gyvensena, socialiniai projektai ir kt. Tuo pat metu tai taip pat yra ir puiki galimybė man geriau suprasti dabartinius Rytų partnerystės šalių įvykius ir atstovauti Sakartvelo jaunimui tarptautiniuose renginiuose.

Tavo magistro darbo tema yra ES ir Kinijos santykiai Rytų Europos atžvilgiu. Kokia yra pagrindinė priežastis, paskatinusi tave pasirinkti šią temą?

Mano susidomėjimas Kinija prasidėjo 2019 metais, kai lankiausi šioje šalyje ir praleidau ten keletą mėnesių. Kinijos Liaudies Respublika yra svarbus veikėjas, sukeliantis prieštaringų idėjų mokslininkams, politikams ir kitiems tarptautinio pasaulio veikėjams. Kinijos santykiai su Rytų Europa sulaukė ypatingo dėmesio dėl „17 + 1“ iniciatyvos, kuri yra palyginti naujas ir dviprasmiškas įvykis Vidurio ir Rytų Europoje. Ši ir kitos su Kinija bei Vidurio ir Rytų Europos šalimis susijusios iniciatyvos artimiausiu metu pareikalaus vis daugiau supratimo, todėl norėčiau pradėti tyrinėti tai jau dabar.

Savanorystė, susidomėjimas užsienio politika, tarptautinė patirtis – tiek daug detalių, kurias galima panaudoti tave apibūdinant! Prašau, padėk mums užpildyti galvosūkį ir apibūdink save: kas yra Ketevani Tatikiani?

Manau, kad Ketevani Tatikiani yra asmuo, norintis paskatinti svarbių globalių, regioninių ir vidaus problemų sprendimą. Savanorystė ir savęs tobulinimas yra keli pagrindiniai aspektai, kurie man padeda pasiekti šį tikslą.

Visi VU TSPMI žmonės