R.Vilpišauskas. Ar narystė ES ir NATO riboja Lietuvos suverenitetą?

Vilpišauskas 1mNors stojant į ES ir NATO atrodė, kad suverenumo klausimai buvo išsamiai apsvarstyti, pokyčiai pasaulyje ir Lietuvoje vis grąžina šią temą į populiariąją ir akademinę diskusiją. Be to, apskritai naudinga pasitikrinti, ką galvojame apie dalykus, kurie dalies akademikų tarpe laikomi konvencine išmintimi, bet kitų, ypač politinių diskusijų dalyvių, jau kurį laiką yra kvestionuojami ir tapę referendumų („susigrąžinkime Jungtinės Karalystės sienų kontrolę“) ar rinkiminių kampanijų („paverskime Ameriką vėl didžia“) dalimi.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , | Komentarai

A.Jokubaitis. Nepriklausoma Lietuva be suvereniteto

Jokubaitis_Kristinos Vaitelytes fotoTie, kas nori įrodyti, kad būdama Europos Sąjungos nare Lietuva gali būti suvereni valstybė, yra nenuoseklūs mąstytojai. Lietuviai Europos Sąjungoje gali išsilaikyti tik kaip atskiri individai, o ne kaip politinė tauta. Lygiai taip pat su problemomis susiduria nenorintieji pripažinti, kad būdama Europos Sąjungos nare Lietuva gali būti vadinama suverenia valstybe. Akivaizdu, kad lietuviai britų stiliumi bet kada gali pasitraukti iš šios organizacijos, taip įrodydami savo nepriklausomybę. Ši dviejų veidmainysčių situacija rodo, kad ginčas dėl Lietuvos suvereniteto Europos Sąjungoje yra tuščias ginčas, nes abi besiginčijančios pusės turi savo tiesą. Panorėjus galima įrodyti, kad Lietuva yra suvereni valstybė, nors taip pat galima įrodyti ir priešingą dalyką. Viskas priklauso ne nuo argumentų tvirtumo, bet nuo politinio apsisprendimo. Nė viena iš besiginčijančių pusių nėra teisi, nes abi yra tik besiginčijančios pusės. Tai blogiausia padėtis bet kuriai valstybei, rodanti, kad piliečiai neturi aiškaus suvereniteto supratimo ir yra įsivėlę į nesibaigiantį ginčą. Suverenitetui reikia krištolinio aiškumo. Gąsdinti turi pats klausimas: „Ar Lietuva yra suvereni valstybė?“ Jeigu kyla abejonių dėl suvereniteto, tuščias yra ginčas dėl jo apimties.

Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

L.Kojala. Trumpas keičia nuomonę. Ir ačiū jam už tai

Linas Kojala TSPMIPakanka vos trijų mėnesių JAV prezidento poste, kad požiūris į užsienio politiką imtų keistis. Donaldas Trumpas jau suvokia, kad ne tik vadovauja didžiausiai pasaulio valstybei, tačiau ir atlieka laisvojo pasaulio lyderio vaidmenį.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , , | Komentarai

R.Vilpišauskas. „Brexit” koziris T.May politiniame lošime

Vilpišauskas 1mPrieš porą dienų Jungtinės Karalystės (JK) premjerė T.May staiga pakeitė anksčiau ne kartą viešai išsakytą poziciją, jog neketina palaikyti pirmalaikių parlamento (Bendruomenių rūmų) rinkimų, ir pasiūlė juos organizuoti birželio 8 dieną. Kaip ir buvo galima tikėtis, vakar šią iniciatyvą daug didesne nei būtina balsų dauguma palaikė šalies parlamentas. Tad dabar aišku, kad pirmalaikiai parlamento rinkimai JK po mažiau nei dviejų mėnesių vyks.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , | Komentarai

V.Keršanskas. Amerikos sugrįžimas?

Vytautas KeršanskasViena balandžio savaitė pasaulį, atrodo, pasuko nauja kryptimi. Kai Rusijos remiamas Sirijos diktatorius Basharas al Assadas zarino dujomis išnuodijo beveik šimtą civilių, kraupių vaizdų, kuriuose kankindamiesi žūsta nekalti vaikai, sukrėstas Donaldas Trumpas įsakė atakuoti Sirijos valdžios kontroliuojamą oro bazę, iš kurios kilo lėktuvai su mirtinu ginklu. O B. al Assado pasitraukimas tapo esmine sąlyga Sirijos konfliktui išspręsti.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , | Komentarai

J.Dementavičius. Dvigubos pilietybės tuštybė

dementaviciusĮ ginčus dėl dvigubos pilietybės žiūriu su ironija. Ironiška, kad šio principo proponentai bando jį apginti teigdami, kad potencialių su tuo susijusių saugumo problemų galima būtų išvengti, jei antroji pilietybė būtų ES ar NATO valstybės narės. Lyg kiti pasaulio, kad ir į rytus nuo Lietuvos, gyventojai jos yra nusipelnę mažiau, o Vakaruose – visi šventieji. Ironiška, kai Konstitucinio Teismo sprendimą įkyriai bando klibinti partija, deklaruojanti pagarbą vakarietiškiems principams, lyg vienas svarbiausių iš jų nebūtų pagarba teisinei valstybei. Ironiška, kad ją gina Seimo pirmininkas, premjeras ir politikai, kurie atstovauja partijai, deklaruojančiai, kad jos istorija prasideda nuo Didžiojo Vilniaus Seimo. Atidesnis žvilgsnis į savo istoriją primintų, kad savivaldos ir nepriklausomybės pirmiausia buvo prašoma krašto gyventojams, o ne po visą pasaulį besibarstantiems lietuviams.

Skaityti toliau

Tagged , , | Komentarai

Kas perims socialdemokratų vairą? [R.Lopatos komentaras]

raimundas-lopata-65927876<…>

Raimundas Lopata, politologas:

– Socialdemokratų partija – viena seniausių, jei ne pati seniausia, mūsų šalies politinė jėga. Ir apskritai, senųjų, laiko patikrintų partijų – socdemų ir konservatorių konkurencija būtų tas pažangos variklis, kuris politinės konkurencijos stumiamas judintų ir visą valstybę. Šis momentas yra labai svarbus. Panašu, kad šiuo metu socialdemokratai yra kiek pakrikę, neatsigavę nuo pralaimėjimo Seimo rinkimuose. O partijos naujo lyderio rinkimai tarsi galėtų būti nauju stimulu partijos vadinamajam atsinaujinimui, skaidrumui. Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

L.Kojala. Konservatoriai pirmalaikiuose rinkimuose sieks pasinaudoti leiboristų populiarumo smukimo

linas kojalaJungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May paskelbė apie planus surengti pirmalaikius parlamento rinkimus birželio 8 dieną, skelbia BBC.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

L.Kojala, T.Janeliūnas. Šiaurės Korėjos sutramdymo būdo beieškant: kuris labiausiai tikėtinas

Kojala, JaneliūnasSiekdami suvaldyti Šiaurės Korėją, Vakarai išbandė visas įmanomas minkštąsias priemones, tačiau jos nedavė rezultatų, todėl nebereikėtų atmesti beveik jokio potencialaus, net ir jėgos, scenarijaus. Taip LRT.lt sako politologas Linas Kojala. Tiek jis, tiek politologas Tomas Janeliūnas nemano, kad egzistuoja tiesioginio konvencinio karo galimybė, tačiau, jų teigimu, JAV galėtų bandyti suduoti smūgį branduolinės ginkluotės infrastruktūrai Šiaurės Korėjoje.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

M.Antonovič. Ko siekia Kremlius? Lenkijos ir Ukrainos atvejis

MarijušĮsibėgėjantis Seimo nario Mindaugo Basčio apkaltos procesas dėl Lietuvos interesų išdavystės galbūt įkaitins pastarųjų savaičių diskusiją dėl to, kaip Lietuvoje veikia Rusijos slaptosios tarnybos. Ją išprovokavo Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento paskelbta vieša ataskaita apie grėsmes nacionaliniam saugumui. Bene daugiausia aistrų sukėlė sakinys apie „išskirtinių teisių“ suteikimą Lietuvos lenkams. Esą to gali pareikalauti ir Lietuvos rusai. Nors VSD vadovybė pareiškė, kad turėjo mintyje separatizmą, viešojoje erdvėje kilo diskusija, kas Kremliui palankiau: „išskirtinių teisių“ suteikimas ar jų nesuteikimas. Norint rasti atsakymą į šį klausimą, reikia pasinaudoti mūsų kaimynų patirtimi – neseni Lenkijos ir Ukrainos įvykiai puikiai atskleidė Kremliaus veiklos principus.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , | Komentarai

R.Lopata. Socialdemokratija ar korupcija?

raimundas-lopata-65927876Lietuvos socialdemokratų partiją drebina iki šiol neregėtas skandalas. Apie jį visi „mandagiai“ nutyli. Taip sakydamas, turiu galvoje Gintauto Palucko pirmavimą LSDP pirmininko rinkimuose. Socdemų trauka prie korupcinių skandalų yra nesuvaldoma. Tai tęsinys ir pasekmė tos ydingos partijos politikos, kai teisti asmenys buvo siūlomi kandidatais į Vilniaus merus.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , | Komentarai

BNS klausia politologų: kas laukia Liberalų sąjūdžio? [Komentuoja doc. dr. Mažvydas Jastramskis]

Mažvydas - 2016 09 14 (c) Vytas Neviera-6Prokurorai ketvirtadienį paskelbė įtariantys, kad koncernas „MG Baltic“ neteisėtai rėmė Liberalų sąjūdį ir paprašė Seimo panaikinti partijoje narystę suspendavusio parlamentaro Gintaro Steponavičiaus neliečiamybę.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

K.Maniokas. Dabartiniai valdžios siekiai apriboti alkoholio vartojimą turės dvi neigiamas pasekmes [Alfa.lt]

Klaudijus maniokasDabartiniai valdžios siekiai sumažinti bendrą alkoholio vartojimą turės dvi rimtas neigiamas pasekmes, su kuriomis Lietuva susidurs, jei bus priimtos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, atskleidžia pirmoji mokslinė studija.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , | Komentarai

G.Biržytė. Humanitarinė krizė Afrikoje: mirtis graso pusantro milijono vaikų

Giedrė (1)20 mln. žmonių Afrikoje badauja, 40 mln. – ant bado ribos, skelbia Jungtinės Tautos. Artimiausiu metu dėl bado gali mirti pusantro milijono vaikų ir bado mastai tik plečiasi – pavyzdžiui, Jemene nuo sausio badaujančių skaičius išaugo trimis milijonais.

Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

JAV veiksmai Sirijoje: prasideda JAV ir Rusijos žaidimas. (Komentuoja T.Janeliūnas)

Janeliunas2Po JAV antskrydžio prieš Sirijos režimą Sirija nedrįs surengti atsako amerikiečiams, tačiau ims veikti per Rusiją, o šios ir JAV santykiuose neabejotinai prasideda naujas įtampos etapas. Taip LRT.lt sako politologai Tomas Janeliūnas bei Vytautas Keršanskas. „Ar tai išsivystys į labai agresyvų tiek diplomatinį, tiek galbūt karinį konfliktą tarp Rusijos ir JAV Sirijos viduje, per anksti sakyti. Tam įtakos turės JAV sprendimas  apsiriboti šiuo veiksmu arba nuolat kalbėti apie būtinybę patraukti Basharą al-Assadą“, – teigia T. Janeliūnas.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , | Komentarai

L.Kojala. Donaldas Trumpas suvokė pareigą laisvajam pasauliui

Linas Kojala TSPMIOro smūgį Sirijos diktatoriaus Basharo al Assado pajėgoms sudavusios JAV pasiuntė aiškų signalą, rodantį, kad naujoji administracija pasyviai nestebės, kaip vykdomi kraupūs nusikaltimai prieš gyventojus. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojo Lino Kojalos teigimu, kaip laisvojo pasaulio lyderis, prezidentas Donaldas Trumpas negali ignoruoti to, kas vyksta Sirijoje.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , , | Komentarai

L.Kojala. Sparnuotosios Trumpo raketos

Linas Kojala TSPMIDonaldas Trumpas neslėpė – nuo cheminio ginklo mirštančių vaikų vaizdai jį sukrėtė. Ir privertė permąstyti poziciją Sirijos diktatoriaus Basharo Al Assado atžvilgiu.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai