D.Jakniūnaitė. Ką reiškia D.Trumpo vizitai į tarpusavyje konfliktuojančias valstybes?

2017 02 07 - Hi25 - Dovilė Jakniūnaitė (c) Vytas Neviera-24„Labai svarbu suprasti, kad oficialūs, valstybinio lygmens vizitai labai dažnai būna simboliniai. Jais siekiama pareikšti poziciją, kuri galbūt ir šiaip yra žinoma. Tačiau ta simbolika vis dar išlieka labai svarbi tarptautinėje politikoje“, – apie Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo vizitų užsienyje reikšmę kalba VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja Dovilė Jakniūnaitė.

Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

J.Dementavičius. Mūsų laisvės problema

dementaviciusJuozas Girnius yra rašęs, kad laisvės problema yra vienas aktualiausių mūsų laikų klausimų. Ir nors ši mintis atrodo patraukliai, manau, kad jis šiek tiek perdėjo. Ne todėl, kad jo „mūsų laikai“, o šią tezę jis suformulavo XX a. viduryje, esmingai skirtųsi nuo šiuolaikinių „mūsų laikų“. Todėl, kad, kalbėdamas apie „mūsų laikus“, jis norėjo kalbėti apie visą žmoniją ar bent Girniui pažįstamą Vakarų pasaulį. Nors kiek teisingiau būtų kalbėti, jog „mūsų“ yra „lietuvių“. Laisvės problema yra vienas aktualiausių lietuviams klausimų. Galima įtarti, kad tai pirmiausia susiję su tuo, jog lietuvio istorinė atmintis yra kovos už laisvę atmintis. Kova dėl laisvės nuolat iškyla kaip bandymas apginti savo žmogiškumą ar lietuviškumą (pastarasis, beje, irgi suprastinas kaip specifinė žmogiškumo forma). Tokiu atveju būti laisvam reiškia būti labiau žmogumi ar lietuviu. Ir tai, tiesą sakant, negali nekelti susižavėjimo.

Skaityti toliau

Tagged , , | Komentarai

„Dėmesio centre” – Darbo kodeksas. Komentuoja M.Jastramskis

Mažvydas - 2016 09 14 (c) Vytas Neviera-6Apie svarbiausius viešojo gyvenimo įvykius visuomenė dažnai sužino tik tai kas pranešama žiniose ar naujienų portaluose. Tačiau norint giliau suvokti svarbiausius įvykius, procesus, reiškinius, tendencijas būtinas profesionalesnis ir gilesnis požiūris. Rimtai analizei bei profesionaliems klausimams reikalingas ne tik kasdienis pasirengimas, įsigilinimas į visą viešai prieinamą medžiagą, bet ir ilgametė patirtis.Laidos vedėjas žurnalistas Edmundas Jakilaitis, turintis 17-os metų patirtį naujienų žurnalistikoje, kas vakarą studijoje kalbina svarbiausio dienos įvykio herojus.

Skaityti toliau

Tagged , , | Komentarai

K.Girnius. Ar dabartinė Vyriausybė stovi ant iširimo slenksčio?

3Gali susidaryti įspūdis, jog dabartinė valstiečių ir socdemų Vyriausybė stovi ant iširimo slenksčio. Valstiečių vadas Ramūnas Karbauskis penktadienį ultimatyviai reikalavo, kad socialdemokratai palaikytų visus jų siūlomus prekybos alkoholiu ribojimus. Priešingu atveju iškils klausimas dėl koalicijos likimo.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , | Komentarai

I.Giedraitytė. Venesuelos kasdienybė – suradikalėję protestuotojai, skurdas ir juodoji rinka

2017 04 13 - Moksleiviai @ Vakaras VU TSPMI (c) Vytas Neviera-20Plano B Venesuela neturi – ekspertai ir pasaulio žiniasklaida vienbalsiai sutinka, kad iš duobės šalis išbris tik atšaukusi Nicolas Maduro režimą ir atgaivinusi ekonomiką. Lotynų Amerikos studijų ekspertė Ieva Giedraitytė pastebi, kad situacija pasikeisti gali tik dviem atvejais: „Vienas – opozicija ir čavizmo šalininkai turi susitarti, bet nepanašu, kad tai įvyks, nes visi dėl kažko turėtų nusileisti. Tikriausiai vienintelė valstybė, kuri galėtų padėti kažką daryti, yra JAV, bet jos istorinis įsikišimas į Lotynų Ameriką niekada nesibaigė gerai, tad ir dabartinė administracija vengia tai daryti.“

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

Rusijos opozicijos vizija tėvynei: ką reikšmingo gali nuveikti sistemos atskalūnai ir Lietuva? [Info TV pokalbis su L.Kojala]

2017 02 06 - Studentų diskusija - Kur yra meilė- (c) Viktorija Gailiūtė (31)Žymiausi Rusijos opozicijos politikai po vienu stogu susitiko Lietuvoje – Rusijos forume. Čia kartu su Lietuvos užsienio reikalų ministru, kitais aukšto rango politikais bei analitikais jie aptarė tai, kokioje būklėje yra Vladimiro Putino režimo valdoma šalis ir kokios jos ateities perspektyvos. Nuotaikos mąslios, bet, kaip sako Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala, ne revoliucinės – opozicionieriai netiki, kad politinė sistema greitu laiku pasikeis, visgi nemažai vilčių deda į prieš režimą vis dažniau protestuojančią jaunąją kartą.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

K.Andrijauskas. Duobėtas Kinijos Šilko kelias

4633c27d1108fd8f15655c8cfd30c1f0aeada0f2_articleNet Maršalo planas – milžiniškos Jungtinių Valstijų pastangos padėti Antrojo pasaulinio karo nuniokotai Europai – nublanksta, palyginus jį su Kinijos iniciatyva – XXI amžiaus Šilko keliu. Kinų ekspertai sako, kad Britanija 200 metų buvo pasaulio ekonomikos vedlė, Jungtinės Valstijos – 100-metį, tad Kinija dabar bando įkvėpti naujos energijos. Nors nemažai Vakarų valstybių įsitraukia į projektą, vienos nusiteikusios skeptiškai, kitos – net įtariai. Į Pekine vykusį forumą, kurį Kinija paskyrė naujajam Šilko keliui, Vakarų lyderiai neatvyko.

Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

K.Girnius. Reikia daugiau, ne mažiau PVM lengvatų

Kestutis Girnius. T. Vinicko fotoMigracija yra pagrindinis pavojus Lietuvai ir lietuviams.

Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

L.Kojala. Lietuva gali būti šalimi, Vakarams pateikianti viziją dėl Rusijos

2016 12 13 - RESCo Knygos Pristatymas (c) Vytas Neviera-23Vilniaus Rusijos forumas įtampos tarp Lietuvos ir Rusijos nepadidins, nes tai neformalus renginys, siekiantis ne politinių procesų, o įvykių aptarimo. Visgi svarbu, kad Lietuva lieka tokių renginių epicentre, nes taip tampa įdomi Vakarams – gali būti šalimi, kuri pateiks savo viziją Vakarų valstybėms. Taip LRT RADIJUI sako Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

L.Kojala. Didžiųjų valstybių santykius formuoja ir prabangūs automobiliai

2017 02 06 - Studentų diskusija - Kur yra meilė- (c) Viktorija Gailiūtė (31)Net galingiausių pasaulio valstybių vadovai yra visų pirma žmonės. Todėl ir šiais laikais politikų susitikimuose išlieka tradicija apsikeisti įspūdingomis dovanomis. Jomis siekiama ne tik pamaloninti, bet paskatinti priimti svarbius sprendimus.

Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

L.Kojala. Šiaurės Korėja – neregėta ir neprognozuojama grėsmė

Linas Kojala TSPMIŠiaurės Korėja vėl demonstruoja augančius karinius raumenis. Šalis atliko sėkmingą naujos balistinės raketos bandymą. Raketa nuskriejo beveik tūkstantį kilometrų. Tai reiškia, kad branduolinis ginklas galėtų pasiekti JAV karines bazes Ramiajame vandenyne.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

K.Girnius. Tikiu, kad nebus draudžiama pirkti „Coca Colos” arba 35 proc. riebumo grietinės

K. GirniusSavo programoje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LŽVS) tvirtina, ketinanti siekti bendro ES standarto, kad bent 10 proc. sveikatos biudžeto turi būti skiriama ligų profilaktikai ir prevencijai, nes dauguma Lietuvos gyventojų tapo vaistų, alkoholio, tabako pramonės ir savo žalingų įpročių įkaitais (pabraukimai mano – K.G.).

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

R.Vilpišauskas. Ar reikalingi aukštojo mokslo pokyčiai?

Ramunas_Vilpisauskas_TSPMIĮsibėgėjant diskusijai dėl naujų iniciatyvų reformuoti aukštąjį mokslą Lietuvoje, pateiksiu keletą pastebėjimų, kurie dabar lieka nuošalyje.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

S.Merkinaitė. Alžyro veiksnys, arba apie nuolat sugrįžtančią praeitį

past-512Daugelio žmonių dėmesį rinkimai prikaustė ne dėl E. Macrono charizmatiškos asmenybės ar jo siūlomo politinių pertvarkų kurso. Šie rinkimai simbolizavo kovą tarp dviejų skirtingų Europos vizijų. Tarp atviros visuomenės vizijos, kuriai atstovavo Macronas, ir uždaros visuomenės, kurią siūlė M. Le Pen. Balsas už E. Macroną – tai balsas prieš susiskaldymą, uždarumą, rasizmą, nacionalizmą.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

K.Girnius. Macrono pergalė su išlygomis

Kestutis Girnius. T. Vinicko fotoEuropa gali atsikvėpti. Proeuropietiškų centristinių pažiūrų Emmanuelio Macrono pergalė Prancūzijos prezidento rinkimuose yra neginčytina.

Skaityti toliau

Tagged , , , | 1 Komentaras