J.Dementavičius. Bežadžiai žodžiai

deBemaž prieš mėnesį Lietuvos radijo laidoje „Kultūros savaitė“ Kęstas Kirtiklis skaitė komentarą, skirtą Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Pats komentaras neblogas, bet pyktelėjau dėl to, kad neišpildytas iki galo. Jis primena istoriją – kas drausta, ir iš dalies – kaip su tuo kovota. Kelia pagrįstų klausimų dėl dabartinio lietuvio žinių apie XIX a. pabaigos istoriją: ar tūlas lietuvis gali pasakyti, kokios knygos tuomet gabentos be „Aušros“ ir „Varpo“? Komentaras, svarbiausia, užčiuopia tendenciją, kuri man pačiam rūpi ir neduoda ramybės: mūsų politinėse diskusijose dėl kalbos svarbiau ne tai, ką norima pasakyti, bet tai, kaip norima pasakyti. Suprask, lietuviams rūpi ne ištaros turinys, bet jos forma. Išgirdęs šią mintį suklusau. Tiesiog tikėjausi plėtotės – kas tai daro, kaip tai daro, kokių padarinių tai turi mūsų viešajai erdvei. Bet, deja, galbūt dėl laiko stokos, galbūt dėl autorinio sprendimo paskatinti mąstyti patį klausytoją tebuvo dar pora sakinių. Ir taškas. Bet, mano galva, ši mintis per daug svarbi, kad būtų palikta tik kaip spontaniška įžvalga. Ir štai kodėl – ji leidžia interpretuoti žodį kaip politinį veiksmą.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

L.Kojala. Merkel susigrąžina prarastas pozicijas

2016 12 14 - Brunch TS-LKD (c) Vytas Neviera-25Įvartis į savus vartus arba šūvis sau patiems į koją – tokiais skambiais epitetais apibūdinti praėjusią savaitę įvykę Didžiosios Britanijos parlamento rinkimai. Tą lėmė itin prasti valdančiosios konservatorių partijos rezultatai.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

K.Girnius. Drauskime degalus, o ne rūkalus

2016 12 16 - NOLT25 (c) Vytas Neviera-19Seimas toliau rūpinasi piliečių sveikata. Priėmęs alkoholio prieinamumą ribojantį ir reklamą draudžiantį įstatymą, jis neketina sėdėti ant savo laurų. Kitas būsimas taikinys – rūkalai. Valstiečių sveikatingumo siūlo uždrausti rūkyti arčiau kaip 10 metrų nuo nepilnamečių, nėščių moterų, laisvalaikio ir poilsio vietose lauke, kur vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , | Komentarai

L.Jonavičius. Gyvenimas po bevizio režimo

2017 02 23 - VU TSPMI Knygų Mugėje (c) Vytas Neviera-95Bevizio režimo suteikimas Gruzijai ir Ukrainai Lietuvoje sutiktas kaip šalies diplomatinė pergalė ir ilgamečio darbo sėkmingas rezultatas. Užsienio reikalų ministerijos diplomatų choras, užkandžiai ir aukštų pareigūnų sveikinimai sutinkant pirmuosius gruzinus ir ukrainiečius Vilniaus oro uoste sukūrė ypatingos šventės atmosferą. Tačiau akivaizdu, kad bevizis Ukrainai ir Gruzijai – tarpinis finišas ilgoje distancijoje į Europą. Kas laukia Ukrainos, Gruzijos (ir Moldovos, kuri bevizį režimą turi nuo 2014 m.) pasiekus šį svarbų tikslą.

Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

K.Girnius. D. Trumpo vizitas į Lenkiją sustiprins JAV saugumo garantijas ir Lietuvai

2016 12 16 - NOLT25 (c) Vytas Neviera-19Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Donaldo Trumpo planai apsilankyti Lenkijoje sustiprins JAV saugumo įsipareigojimus NATO partneriams regione, taip pat ir Lietuvai, sako politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius.

Skaityti toliau

Tagged , , , , , , | Komentarai

L.Jonavičius. Į Rusijos diplomatų demaršus neverta reaguoti per jautriai

2016 12 13 - RESCo Knygos Pristatymas (c) Vytas NevieraPraėjusią savaitę Rusijos ambasadorius Aleksandras Udalcovas sukėlė nepasitenkinimo bangą, pateikęs Lietuvai sąskaitą už sovietų dovanotas „gėrybes“. Pasak politologo Lauryno Jonavičiaus, į tokius demaršus reaguoti reikia, tačiau neperlenkiant lazdos, nes jie jau nebedaro ženklios įtakos dugną pasiekusiems dvišaliams santykiams.

Skaityti toliau

Tagged , , | Komentarai

R.Vilpišauskas. Prezidentės metiniame pranešime trūko savikritikos

2017 02 07 - Hi25 - Profesorių Diskusija (c) Vytas Neviera-2Ketvirtadienį LR prezidentė Dalia Grybauskaitė skaitė metinį pranešimą, kuriame apžvelgė svarbiausius šalies pasiekimus ir kylančius iššūkius. VU TSPMI vadovas prof. Ramūnas Vilpišauskas ir LRT.lt portalo vyriausiasis redaktorius Vladimiras Laučius prezidentės pranešime pasigedo savirefleksijos. Pasak ekspertų, savikritika ir autentiškas nuoširdumas galbūt net sustiprintų prezidentės pozicijas kalbant visuomenei.

Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

T.Janeliūnas. Stringančios reformos parodytos pirštu

2017 02 07 - Hi25 - Profesorių Diskusija (c) Vytas Neviera-7Nors pasitikėjimo kreditas naujajai valdžiai bei jos Vyriausybei kol kas neišsęko, tačiau pradėti tesėti rinkimų pažadus pats laikas, priminė prezidentė.

Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

L.Kojala. Po rinkimų neaišku, kaip vyks “Brexit” procesas

Linas Kojala TSPMIBritų konservatoriams neužsitikrinus daugumos parlamente, „Brexit“ procesas taps sudėtingesnis, tačiau galima tikėtis nuosaikesnės Didžiosios Britanijos pozicijos migracijos, socialinės politikos klausimais, sako Lietuvos politologai.

Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

R.Vilpišauskas. Prezidentas visada „tvytina” du kartus

2017 02 07 - Hi25 - Profesorių Diskusija (c) Vytas Neviera-2Pirmoji JAV prezidento D. Trumpo kelionė į Arabų šalis ir Europą sukėlė daug emocingų diskusijų. Žiniasklaidoje ypač daug dėmesio susilaukė jo kūno kalba ir tviterio žinutės apie didžiulę kelionės į Europą sėkmę ar su realybės šou palygintas jo pažadas apie poziciją dėl JAV dalyvavimo Paryžiaus klimato kaitos susitarime informuoti kitą savaitę. Analitikai pastebėjo, kad Arabų šalių vadovams jis pasakė, kad neketina pamokslauti apie žmogaus teises, tuo tarpu partnerius NATO šalių vadovus pamokė, kad jie turėtų skirti daugiau lėšų gynybai ir kad apskritai yra daug skolingi JAV mokesčių mokėtojams. O labiausiai JAV prezidentas kritikuotas už tai, kad nepaisant jo komandos išankstinių patikinimų, jis pats savo kalboje nepaminėjo tolesnio tvirto JAV įsipareigojimo 5-tajam NATO sutarties straipsniui („visi už vieną ir vienas už visus“).

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

Politologai: abejotina, kad išpuoliais bandoma paveikti artėjančių rinkimų rezultatus [InfoTV; komentuoja L.Kojala, L.Kasčiūnas, K.Girnius]

Kojala, Kasčiūnas, GirniusDar vienas teroristų išpuolis Londone britus privertė dar kartą patirti siaubą ir baimę. Šį kartą smogta iki vietos rinkimų likus vos kelioms dienoms.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

K.Andrijauskas. Galia kaip vanduo: kodėl rusai ignoruoja kinų grėsmę [Alfa.lt]

4633c27d1108fd8f15655c8cfd30c1f0aeada0f2_articleViskas prasidėjo nuo tėvo ir sūnaus peržengtos sienos, skiriančios dvi civilizacijas, o kartu ir didžiulę žmonių, pinigų bei idėjų sankaupą nuo viso to priešingybės. Praėjus beveik dviems dešimtmečiams, jaunas politologas Konstantinas Andrijauskas žengia toliau Rusijos-Kinijos sienos – į didžiulius Eurazijos plotus, tapusius trijų civilizacinių ir politinių galybių konkurencijos arena. Teigdamas, kad Kinijos, Indijos ir Rusijos sąveika ateityje lems Eurazijos, o gal ir viso pasaulio, likimą, lietuvių mokslininkas neseniai pasirodžiusia knyga siekia įsiterpti į globalios reikšmės diskusiją.

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai

A.Jokubaitis. Tauta nyksta akyse

Jokubaitis_Kristinos Vaitelytes fotoLietuvos universitetus šiandien norima priversti dirbti remiantis vien ekonomine logika, pasitelkiant vadybos principus.

Skaityti toliau

Tagged , , , | Komentarai

R.Vilpišauskas. „Valstiečiai” sušvelnino poziciją dėl visuomenės spaudimo

Vilpišauskas 1mValdantieji „valstiečiai“ sušvelnino savo poziciją dėl alkoholio prieinamumo griežtinimo, nes susidūrė su visuomenės kritika. Tai, kad politikai nesitikėjo tokio pasipriešinimo, rodo jų nepatyrimą ir lyderystės trūkumą, teigia Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas.

Skaityti toliau

Tagged , , , | 1 Komentaras

L.Jonavičius. „Zapad 2017″: skleisti paniką nėra logiška

2016 12 13 - RESCo Knygos Pristatymas (c) Vytas NevieraNors Rusija ir Baltarusija rugsėjį visai prie Lietuvos sienų surengs daug ką neraminančias bendras karines pratybas „Zapad 2017“, tačiau Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas dr. Laurynas Jonavičius mano, kad dėl jų jaudintis tikrai nevertėtų

Skaityti toliau

Tagged , , , , | Komentarai