VU TSPMI direktoriaus sveikinimas 2017 m. laidos absolventams

VU TSPMI direktoriaus sveikinimas 2017 m. laidos absolventams

temp
Prof. Ramūnas Vilpišauskas

Nuoširdžiai džiaugiuosi galėdamas pasveikinti mūsų 2017 m. laidos absolventus, sėkmingai baigusius bakalauro ir magistro studijas VU TSPMI. Džiaugiuosi, kad galite pasakyti „aš tai padariau“, nes šiame gyvenimo etape dar turite galimybę vertinti savo darbus ir laiką pagal gana aiškiai apibrėžtus terminus. Ateityje tokio apibrėžtumo bus mažiau. O tai reiškia, kad turėsite nuolat pasverti, kaip panaudoti tą ribotą ir dėl to brangų savo laiką, siekdami to, kas jums svarbu. Ir, tikiuosi, kad jums siekiant savo tikslų, kurie bus patys įvairiausi – kai kam galbūt pirmiausia pailsėti, pakeliauti, ar tiesiog kurį laiką negalvoti, ką daryti toliau, kitiems iš karto imtis naujų darbų, tęsti jau pradėtus, savanoriauti ar neapsiriboti bakalauro studijomis ir imtis magistro (stojamieji jau kitą savaitę:) ) – taigi, ką bedarytume, tikiuosi, kad tos žinios ir įgūdžiai, patirtys ir žmogiški ryšiai, kuriuos įgijote institute, suteiks jums pasitikėjimo ir drąsos.

Todėl sveikindamas jus šios gražios šventės proga, noriu palinkėti jums tikėti tuo, ko imsitės ir nebijoti suklysti. Dažnai žmonės būna pasyvūs, nes netiki, kad jiems pavyks, nedrįsta rizikuoti, nes ką pagalvos kiti, ar tiesiog yra pernelyg kritiški kitų ir savo pačių atžvilgiu. Mes institute dažnai kartojame, kad siekiame ugdyti kritinį mąstymą. Ir tai yra tiesa. Kritinis mąstymas ypač svarbus dabar, kai pasaulyje vyksta spartūs technologiniai, ekonominiai ir socialiniai pokyčiai. Tokių pokyčių metu pagausėja sąmokslo teorijų ar dalinai teisingų realybės interpretacijų, kurias palaiko su pokyčiais nepajėgiantys susitvarkyti žmonės. Gausu ir propagandos, kurios skleidėjai tiesiog naudojasi liberalios demokratijos galimybėmis.

Tad kritinis mąstymas ir adekvatus realybės suvokimas yra neabejotinai svarbūs. Tačiau noriu palinkėti, kad mąstymas ir refleksija netaptų pretekstu būti neveikliems. Linkiu, kad ne tik formuluotumėte savo tikslus ir matytumėte juos platesniame savo bendruomenės, šalies, pasaulio kontekste, bet ir imtumėtės jų įgyvendinimo. Ir kad nebijotumėte klysti, nes bandymų ir klaidų procesas mus gali išmokyti ne mažiau, nei intelektualiniai pratimai. Pasakymas, kad klysti yra žmogiška, – tai ne išankstinis kelio atvėrimas neatsakingam elgesiui, bet puikybės, kuri kyla iš manymo, kad visada žinome geriau už kitus, atmetimas.

Ugdyti kuriantį elitą Lietuvai ir pasauliui – taip formuluojame instituto misiją. Ir taip ją apibrėždami elitą suprantame pirmiausia kaip žmones, veikiančius ir telkiančius kitus vardan bendrų tikslų, suvokiančius savo žinojimo ribas, ieškančius ir nebijančius mokytis iš savo ir kitų patirties. Žinau, kad mūsų alumnų bendruomenėje yra daugybė tokį elito apibrėžimą atitinkančių žmonių ir tikiu, kad jūs prisijungsite prie jų.

Sveikinu jus ir kviečiu nepamiršti instituto ir jo bendruomenės!

prof. Ramūnas Vilpišauskas