„Metų valstybės kūrėjo 2018″ apdovanojimas skirtas Danguolei ir Viktorui Butkams
Nuotr. Vilniaus universitetas/E. Kurauskas

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) bendruomenė Kovo 11-osios proga paskelbė Lietuvos valstybei 2018 metais labiausiai nusipelniusius asmenis, kuriems skirtas „Metų valstybės kūrėjo“ apdovanojimas. Jais „už kultūros iniciatyvą Lietuvai ir įkvepiantį mecenatystės pavyzdį“ tapo modernaus meno muziejaus MO įkūrėjai, mokslininkai Danguolė ir Viktoras Butkai.

Kaip teigiama oficialiame muziejaus tinklalapyje, MO muziejus beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų. Sukauptą 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų.

Nuo 2018 m. spalio 18 dienos MO tapo gero laisvalaikio vieta. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.

Šis apdovanojimas yra jau penktasis. „Metų valstybės kūrėju“ 2015 m. „už nuoseklų, ryžtingą ir bekompromisį Lietuvos tapatybės ir vertybinės pozicijos kūrimą“ tapo tuometinis Lietuvos ambasadorius JAV Žygimantas Pavilionis. 2016 m. už nuopelnus stiprinant Lietuvos energetikos nepriklausomybę juo išrinktas tuometinis energetikos ministras Rokas Masiulis, 2018 metais apdovanojimas įteiktas žurnalistui Andriui Tapinui „už jaunimo pilietiškumo ir politinio aktyvumo skatinimą, tiriamosios žurnalistikos puoselėjimą“, o praėjusiais metais „už sėkmingą asmeninę iniciatyvą ieškant vasario 16-osios akto ir reikšmingą indėlį įtvirtinant Valstybės idėją“ apdovanotas istorikas, politologas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis.

Kandidatais į apdovanojimą gali tapti nepriekaištingos reputacijos politikai, valstybės tarnautojai, visuomenininkai, verslo atstovai, iniciatyvūs piliečiai ar organizacijos. Kandidatus nominuoja VU TSPMI bendruomenės nariai – studentai, dėstytojai ir alumnai, o renka speciali komisija. Tarp šiais metais teiktų nominantų taip pat dažnai minėti Vilniaus arkivyskupas Gintaras Linas Grušas, Lietuvos skautija, 15min tyrimų skyriaus žurnalistų komanda.

„Metų valstybės kūrėjas“ apdovanojamas Vilniaus universiteto rengiamame Kovo 11-osios šventiniame koncerte miestui, vykstančiame šv. Jonų bažnyčioje. Deja, į apdovanojimo ceremoniją Danguolė ir Viktoras Butkai atvykti negalėjo. Dėl to simbolinė apdovanojimo plyta jiems bus įteikta vėliau.

Šventinio renginio metu specialią programą parengė Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“. Susirinkusius universiteto bendruomenės narius, vilniečius ir miesto svečius sveikino Vilniaus universiteto studijų prorektorius Valdas Jaskūnas, nominacijos laimėtoją paskelbė VU TSPMI docentas Algimantas Jankauskas.