Kvietimas teikti paraiškas metinei Lietuvos politologų konferencijai

Kvietimas teikti paraiškas metinei Lietuvos politologų konferencijai

Metinė Lietuvos politologų konferencija

Šimtmetį pasitinkant: Lietuvos valstybingumo trajektorijos

2018 metais minėsime Vasario 16-osios Lietuvos valstybės šimtmetį. Tai proga kviečiame  apmąstyti įvykusius valstybės idėjos ir institucinius pokyčius ir paklausti, ką reikš ir kaip reikšis valstybingumas ateityje? Tarptautinė teisė valstybę paprastai sieja su keturiais svarbiausiais elementais: gyventojais, teritorija, suverenitetu ir tarptautiniu pripažinimu. Visi šia valstybės elementai patiria iššūkius, transformuojasi ir kartu keičia valstybės gyvenimą ir pačią valstybingumo idėją. Kiek valstybės gyvenimui dar yra svarbi etninė tauta ir tautinė kultūra? Kokią reikšmę dar turi teritoriją esant pralaidžioms sienoms ir kuriantis virtualioms bendruomenėms? Kaip šiuolaikiniame pasaulyje sąveikauja suverenitetą įkūnijančios institucijos ir ar jos yra pakankamai tvarios užtikrinti respublikos ir demokratijos tvarumą? Kodėl ir kuria linkme keičiasi tarpvalstybinė politika?

Šiems klausimams aptarti VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas ir Lietuvos politologų asociacija rengia metinę konferenciją, ir kviečia teikti pranešimų paraiškas šiomis svarbiausiomis temomis:

• Koks ryšys sieja pilietį ir valstybę šiuolaikinėse visuomenėse? Kaip valstybės veikimą keičia didžiuliai emigracijos mastai? Ką reiškia būti patriotu globaliame amžiuje? Ar tautinė valstybė atgyveno ar, atvirkščiai, būtent tautiniai judėjimai ir partijos yra pagrindinė galia transformuojanti valstybę ir tarptautinę sistemą?

• Kaip keičiasi sienų samprata ir sienų praktikos? Ką reiškia valstybės siena šiandien, naujųjų komunikacijos technologijų amžiuje? Ar ir kaip galima virtuali valstybė? Kaip keičiasi draugo-priešo, savo-svetimo perskyros?

• Kaip ir kodėl keičiasi moderniųjų politinių institucijų vaidmuo? Ar post-modernas pajėgus pasiūlyti alternatyvias politines reprezentacijos formas? Kaip keičiasi ideologijos ir kaip ideologijos keičia visuomenės politinę vaizduotę bei valstybės politinį gyvenimą?

• Kokia suvereniteto esmė ir prasmė 21-ame amžiuje? Ar valstybės galia įgyvendinti suverenitetą/kontroliuoti gyventojus ir teritoriją didėja, ar mažėja?

• Kokie yra svarbiausi tarptautinės sistemos pokyčiai po Šaltojo karo? Kaip konceptualizuoti šių dienų tarptautinę sistemą? Koks mažųjų valstybių vaidmuo joje?

Kviečiame teikti pranešimų paraiškas tiek įvardintais klausimais, tiek bendrai klausimais, aiškinančiais valstybės veikimo problematiką ir leidžiančiais prognozuoti valstybės perspektyvą 21-ame amžiuje. Pranešimų pobūdis nėra ribojamas: laukiami tiek teorinio-konceptualinio pobūdžio, tiek empiriniais (lyginamaisiais ar Lietuvos atvejo studijomis) tyrimais grindžiami pranešimai. Be to, kviečiame teikti konferencijos panelių paraiškas, skirtas konferencijos pagrindinės temos plėtojimui ir įvairių jos aspektų aptarimui.

Konferenciją organizuoja Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas ir Lietuvos politologų asociacija.

Konferencija vyks lapkričio 24 d. Vilniaus universiteto  Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (Vokiečių g. 10).

Paraiškas prašome siųsti el. paštu kristina.tamelyte@tspmi.vu.lt:

1. Pranešimų paraiškas, pridedant pranešimo pavadinimą ir pranešimo santrauką (ne daugiau kaip 500 žodžių),

2. Panelių paraiškas, pridedant panelės pavadinimą ir glaustą jos idėjos aprašymą, taip pat numatomus pranešimus (3-4) ir jų santraukas (ne daugiau kaip 500 žodžių).

Paraiškų įteikimo terminas 2017 m. spalio 25 d. 

Kontaktai: Kristina Tamelytė, Vokiečių g. 10-207, Vilnius; tel. 2193167; kristina.tamelyte@tspmi.vu.lt