Instituto tyrėjų sudarytas ManoBalsas.lt testas padės rinkėjams sąmoningai balsuoti Seimo rinkimuose

Instituto tyrėjų sudarytas ManoBalsas.lt testas padės rinkėjams sąmoningai balsuoti Seimo rinkimuose

Instituto mokslininkai rinkėjams siūlo atlikti specialiai artėjantiems Seimo rinkimams skirtą testą www.manobalsas.lt, padėsiantį geriau suprasti savo politinius įsitikimus, įvertinti, su kurios partijos ar kandidato vertybinėmis nuostatomis rinkėjo pažiūros yra artimiausios ir sužinoti, ką aktualiais klausimais mano atskiri kandidatai ar partijų lyderiai.

VU TSPMI rinkiminės elgsenos ir partinių sistemų tyrėjai jau nuo 2008 m. plėtoja ManoBalsas.lt iniciatyvą, kuria siekiama rinkėjus sudominti partijų ir konkrečių politikų vertybinėmis pažiūromis bei skatinti sąmoningą balsavimą rinkimuose.

„ManoBalsas.lt yra bene vienintelė vieta, kur galima sužinoti Lietuvos politikų pažiūras. Smalsus rinkėjas ten gali rasti labai įdomių dalykų – ne tik išsiaiškinti, ar partijos skiriasi tarpusavyje, koks politikas mąsto panašiausiai į jį, bet ir panagrinėti, pavyzdžiui, kurios partijos yra vertybiškai vieningiausios, o kurių viduje yra didelė nuomonių įvairovė, kiek partijų lyderio pozicija atspindi visos partijos kandidatų nuostatas.“ – teigia VU TSPMI prof. Ainė Ramonaitė, iniciavusi rinkiminio testo sudarymą Lietuvoje.

Testas sudarytas iš įvairių klausimų, kurių daugelis sutelpa į tris pagrindinius pasirinkimus: tarp ekonominės kairės (reguliuojamos rinkos) ir dešinės (laisvos rinkos), tarp socialinio liberalumo (asmens pasirinkimo) ir konservatyvumo (tradicijos), tarp pragmatinio praeities (santykių su Rusija) vertinimo ir atvirkštinės pozicijos (antisovietiškumo, griežtos Rytų politikos). Likę yra „kiti“ klausimai, savo turiniu neišsitekę pagrindinėse dimensijose, tačiau yra gana aktualūs – pavyzdžiui, internetinis balsavimas.

„Šiais metais jau gavome daugiau nei 185 politikų atsakymų – visus juos galite pamatyti mūsų puslapyje. Stengėmės sudaryti testo klausimus taip, kad politikai nuo atsakymų nebėgtų, negalėtų pasirinkti lengviausio – įtikimo visiems – kelio. Reikėtų pastebėti, kad projektas yra „gyvas“ ir politikų duomenų bazę pildysime iki pat Seimo rinkimų antrojo turo pabaigos. Aktyviau į anketų klausimus atsakinėja tos partijos, kurios deklaruoja aiškesnę ideologinę kryptį“ – teigė projekto bendraautorius, VU TSPMI docentas Mažvydas Jastramskis.

Aktyviausiai iki šiol atsakinėja Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos (42 anketos) ir Lietuvos respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) kandidatai (41). Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) atsiuntė 35 anketas, Lietuvos valstiečiai ir žalieji (LVŽS) – 21, o Lietuvos laisvės sąjunga (LLS) – 20. ManoBalsas.lt galima pamatyti, kaip į vertybinius klausimus atsakė pagrindinių partijų lyderiai: A. Butkevičius, G. Landsbergis, E. Gentvilas, S. Skvernelis.

Politologai atkreipia dėmesį, kad žmonių sprendimą balsuojant lemia ne vien vertybinės pažiūros, bet ir partijų istorija, pasitikėjimas partijos lyderiais ir kiti dalykai. Todėl į šią internetinę priemonę reiktų žvelgti kaip į patariamąją, suteikiančią įdomios informacijos. Ypač naudingas šis įrankis gali būti apsisprendžiant, kuriam kandidatui iš pasirinktos partijos atiduoti reitingavimo balsus.

Panašūs internetiniai įrankiai Nyderlanduose, Vokietijoje, Šveicarijoje ir kitose šalyse sulaukia milijonų vartotojų. Testas jau buvo pritaikytas ketveriems rinkimams Lietuvoje – Seimo 2008 m. ir 2012 m., Prezidento 2009 m. bei Europos Parlamento 2009 m.