TSPMI.VU.LT - naujienos http://www.tspmi.vu.lt/ Prof. Shlomo Avineri paskaita „Globalūs iššūkiai liberaliai demokratijai" Thu, 06 Apr 2017 14:37:00 +0300 http://www.tspmi.vu.lt/lt/naujienos/instituto-naujienos/prof-shlomo-avineri-paskaita-globalus-issukiai-liberaliai-demokratijai-1203 Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas katu su Izraelio ambasada Vilniuje kviečia į profesoriaus Shlomo Avineri paskaitą „Globalūs iššūkiai liberaliai demokratijai“ (“The Global Challenges to Liberal Democracy”). Paskaita vyks balandžio 24 d. (pirmadienį), 17:00 val., 402 aud. Renginio kalba - anglų. 

Shlomo Avineri yra politikos mokslų profesorius Jeruzalės Hebrajų universitete, taip pat Izraelio socialinių ir humanitarinių mokslų akademijos narys. Šiuo metu p. Shlomo Avineri yra vizituojantis profesorius Budapešto Centriniame Europos universitete. Ankstesniais metais taip pat buvo vizituojantis profesorius tokiuose universitetuose kaip Jeilis, Kornelis, Kalifornijos universitetas, Oksfordas, Australijos Nacionalinis universitetas, Cardozo teisės mokykloje ir kitose geriausiai vertinamose aukštosiose mokyklose.

Po komunizmo griūties lektorius dalyvavo demokratijos atkūrimo programose komunistinio bloko valstybėse, tame tarpe ir Lietuvoje. 

Wed, 19 Apr 2017 16:52:00 +0300 http://www.tspmi.vu.lt/lt/naujienos/instituto-naujienos/diskusija-prezidento-rinkimai-prancuzijoje-kas-laimi-po-pirmojo-rinkimu-rato-1209 Prancūzijos prezidento rinkimai kelia neeilinį susidomėjimą Europoje ir pasaulyje. Nenuostabu, nes ir vieningos Europos šalininkams ir jos priešininkams jų kandidato pergalė šiuose rinkimuose reikš esminį ir ypač simbolinį postūmį. JAV, Nyderlandų, artėjantys Vokietijos Bundestago rinkimai, prasidėjęs Brexit, nuosekliai kylantis populistinių partijų populiarumas Europoje – visi šie procesai Prancūzijos prezidento rinkimams suteikia ypatingą ir simbolinę reikšmę.

Nacionalistė, priešiška ES ir prorusiška Marine Le Pen pretenduoja laimėti pirmąjį turą. Nors jos atotrūkis nuo neseniai iškilusio pro-europietiško, atvirto ir liberalaus Emmanuel Macron vis mažėja ir tėra minimalus. Skandalų purtomas buvęs premjeras ir sankcijų Rusijai priešininkas Francois Fillon pozicijas užleido, o štai visiškai kairysis Jean-Luc Mélenchon pastaruoju metu apklausose pasiekė net 17 proc. ribą. Lažybų kontoros trina rankas iš džiaugsmo, nes nuspėti tikslius rezultatus bus ypač sunku. 

Thu, 06 Apr 2017 14:39:00 +0300 http://www.tspmi.vu.lt/lt/naujienos/instituto-naujienos/prof-shlomo-avineri-paskaita-valstybiu-sistemos-zlugimas-vidurio-rytuose-1204 Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas katu su Izraelio ambasada Vilniuje kviečia į profesoriaus Shlomo Avineri paskaitą „Valstybių sistemos žlugimas Vidurio Rytuose“ (“The unravelling of the state system in the Middle East”). Paskaita vyks balandžio 25 d. (antradienį), 09:45 val., 402 aud. Renginio kalba - anglų. 

Shlomo Avineri yra politikos mokslų profesorius Jeruzalės Hebrajų universitete, taip pat Izraelio socialinių ir humanitarinių mokslų akademijos narys. Šiuo metu p. Shlomo Avineri yra vizituojantis profesorius Budapešto Centriniame Europos universitete. Ankstesniais metais taip pat buvo vizituojantis profesorius tokiuose universitetuose kaip Jeilis, Kornelis, Kalifornijos universitetas, Oksfordas, Australijos Nacionalinis universitetas, Cardozo teisės mokykloje ir kitose geriausiai vertinamose aukštosiose mokyklose.

Po komunizmo griūties lektorius dalyvavo demokratijos atkūrimo programose komunistinio bloko valstybėse, tame tarpe ir Lietuvoje.  PoDi'17. Kuriame Lietuvą: kur, kas ir kaip? Pokalbis su Andriumi Tapinu Mon, 24 Apr 2017 09:36:21 +0300 http://www.tspmi.vu.lt/lt/naujienos/instituto-naujienos/podi17-kuriame-lietuva-kur-kas-ir-kaip-pokalbis-su-andriumi-tapinu-1213 VU TSPMI bendruomenė Kovo 11-osios proga žurnalistą ir laidų vedėją Andrių Tapiną išrinko Lietuvos valstybei 2016 m. labiausiai nusipelniusiu asmeniu. Jis „už jaunimo pilietiškumo ir politinio aktyvumo skatinimą, tiriamosios žurnalistikos puoselėjimą“ buvo apdovanotas simboline Metų valstybės kūrėjo plyta. 

Gegužės 4 d. (ketvirtadienį), 15:00 val., 402 aud. PoDi kviečia Andrių Tapiną į atvirą pokalbį apie Lietuvą ir jos kūrimą. Pokalbį su žurnalistu ves Metų tolerancijos žmogus - Donatas Puslys. Bernardinai.lt vyriausiasis redaktorius ir TSPMI alumnas šiuo titulu Sugiharos fondo 2015 m. buvo apdovanotas už aktyvią kovą su ksenofobija ir antisemitizmu, smurto, prievartos ir radikalizmo apraiškomis Lietuvos gyvenime. Du visuomenės veikėjai savo pavyzdžiu, žodžiais ir veiksmais kuriantys Lietuvą, diskutuos egzistenciniais mums ir valstybei klausimais.Kokią Lietuvą kuriame? Ar įmanoma turėti vieningą jos viziją?

Kodėl būtinas sąmoningas santykis su savo valstybe? Gal visgi kiekvienas turi teisę pats spręsti, kiek ir a...]]> Diskusija „Kaip galėtume įvertinti Lietuvos ir Gruzijos santykius šiandieninės Europos Sąjungos politikos kontekste?“ Wed, 19 Apr 2017 17:12:00 +0300 http://www.tspmi.vu.lt/lt/naujienos/instituto-naujienos/diskusija-kaip-galetume-ivertinti-lietuvos-ir-gruzijos-santykius-siandienines-europos-sajungos-politikos-kontekste-1210 Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas katu su Gruzijos ambasada Vilniuje bei Gruzijos politikos institutu Tbilisyje, Gruzijoje, kviečia į diskusiją „Kaip galėtume įvertinti Lietuvos ir Gruzijos santykius šiandieninės Europos Sąjungos politikos kontekste?“ (“How Could We Evaluate the Georgian-Lithuanian Relations In the Context of Today‘s Politics of the European Union”). Renginys vyks dviejose šalyse vienu metu interneto pagalba. Lietuvoje, Vilniuje, rinksimės balandžio 28 d. (penktadienį), 12:30 val. (Lietuvos laiku), Vokiečių g. 10, 402 aud. Renginio kalba - anglų.

Nepaisant to, kad Lietuvos-Gruzijos santykiai pastaraisiais metais buvo glaudūs, kai Lietuva itin palaikė Gruzijos siekius įsilieti į vieningos Europos politinę bei ekonominę erdves, juos tikrai galime stiprinti. Diskusijos tema yra itin aktuali šiandienai, Gruzijai dar vienu dideliu žingsniu priartėjus prie ES, o kartu ir Lietuvos, kai buvo priimtas bevizis režimas Gruzijos piliečiams, keliaujantiems į Šengeno zonos š...]]>