A. Ramonaitė. Liberalų sąjūdžiui reikalingas stiprus lyderis krizei išspręsti
VU TSPMI / Vyto Nevieros nuotrauka

A. Ramonaitė. Liberalų sąjūdžiui reikalingas stiprus lyderis krizei išspręsti

Remigijaus Šimašius sprendimas trauktis iš Liberalų sąjūdžio pirmininko pareigų neturėtų pakenkti visuomenės požiūriui į partiją, tačiau naujas stiprus lyderis reikalingas tam, kad išspręstų partijos viduje kylančią krizę, sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė Ainė Ramonaitė.

„Lyderis reikalingesnis ne tiek išorėje, kiek viduje, nes išorės, rinkėjų akyse, partija nesisieja su vienu žmogumi labai ryškiai, – BNS sakė politologė. – Tai nėra vieno lyderio partija, tad šiuo atveju jiems tai gal ir į naudą, jie gali turėti atviras rankas kažką keisti, bet akivaizdu, kad viduje reikia lyderio.“

Pasak jos, šiuo metu Liberalų sąjūdis atrodo pakrikęs ir dar nežino, kaip reaguoti į pastaruoju metu besitęsiančius sunkumus, o R. Šimašius dėl nesėkmių, susijusių su Vilniaus valdymu, nebėra tas lyderis, kuris galėtų partijos narius suvienyti.

„Bendrai suvokiama, kad R. Šimašius nebėra tas žmogus, kuris galėtų ištempti Liberalų sąjūdį vien dėl to, kad buvimas Vilniaus meru jam nėra sėkmingas. (…) Vietoje to, kad tai būtų lyg savotiškas tramplinas į aukštesnį statusą, kaip kad nutiko, pavyzdžiui, Rolandui Paksui, tai vyksta priešingai – kuo toliau, tuo prasčiau atrodo vadovavimas Vilniui ir toks perspektyvaus politiko įvaizdis, buvęs prieš keletą metų, dabar jau gerokai prigesęs“, – kalbėjo profesorė.

„Akivaizdžiai matosi, kad pati partija yra šiek tiek pakrikusi ir nesugalvoja, kaip reaguoti į naujus įvykius ir tai, matyt, ir yra blogiausia: nebežinoma, kaip elgtis“, – sakė ji.

Pasak A. Ramonaitės, Liberalų sąjūdis neturi ištikimų, partijai lojalių rinkėjų, todėl jų situacija yra gana trapi, tačiau Liberalų sąjūdžio atstovaujamoms vertybėms esanti niša Lietuvos partinėje sistemoje gali padėti išsaugoti palaikymą nepaisant sudėtingo periodo.

Apie sprendimą trauktis R. Šimašius pranešė po to, kai Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį konstatavo, kad Liberalų sąjūdis šiurkščiai pažeidė įstatymą dėl praėjusių metų Seimo rinkimų kampanijos finansavimo. Komisija nusprendė, kad per 2016 metų rinkimus Liberalų sąjūdis pažeisdamas įstatymą gavo nepiniginę auką iš juridinio asmens – buvusio partijos nario Šarūno Gustainio įsteigto Taikomosios politikos instituto mokymus.

Tačiau dar iki VRK priimant sprendimą ketvirtadienį trys R. Šimašiaus pavaduotojai partijoje europarlamentaras Petras Auštrevičius, Seimo narys Vitalijus Gailius bei Marcijonas Urmonas pareiškė pasitraukiantys iš pareigų. R. Šimašius užsimena, jog būtent tai nulėmė jo sprendimą trauktis.

Perspausdinta iš DELFI.lt